O víkendu bude 59. ročník Rychnovské osmičky

RYCHNOV N. K. –Tradiční rychnovská filmová soutěž začíná již tento víkend.

Natáčení filmu  NÁŠ ŽIVOT -  NÁŠ KONÍČEK

Fotografie z natáčení filmu Náš život – náš koníček. Autorská dvojice ŽABA (zleva František Žatečka a Josef Bahník).
Foto: Archiv Františka Žatečky

Do letošního ročníku autoři ze čtyř zemí přihlásili 83 snímků. Do soutěžní projekce bylo vybráno 55 z nich v celkové délce téměř 10 hodin. Soutěžit budou v kategorii dokumenty, reportáže, hrané filmy, animované snímky, experimenty a videoklipy a filmy studentů filmových škol. Průměrná délka jednoho snímku je 10 minut a 52 sekund, nejkratší snímek je minutový, nejdelší má 28 minut.

Reprezentativní kolekce z letošní filmové žně bude promítnuta v pátek dopoledne žákům a studentům rychnovských škol. Ti svým hlasováním určí, který film si letos z Rychnova odnese cenu mladého diváka.

ŽABA – legendy R8

Rychnovská veřejnost je též srdečně zvána v pátek 15. září od 19.30 na vzpomínání na dvojici filmařů známou pod tvůrčím názvem ŽABA. Autorský tandem Žatečka-Bahník z Rychnova nad Kněžnou se v osmdesátých letech minulého století neodmyslitelně zapsal do mnoha ročníků Rychnovské osmičky nejen svými hranými snímky, ale i jako organizátor této soutěže. Jejich záběr byl ale mnohem širší. Rychnováci je mají v paměti například z moderování vystoupení Rychnovského swingbandu.

Spolupráce dua Žatečka – Bahník začala počátkem sedmdesátých let, nejprve na divadelních prknech v Pěčíně. Později začali dělat divadlo autorské, často s vlastní hudbou.

Zákaz představení Recitál pro tuhle partu z „vyšších míst“ je přivedl k filmování. To už několik let předtím připravovali zábavné programy pro účastníky Rychnovské osmičky, a tak nasáli filmařskou atmosféru a skupina ŽABA byla na světě.

Točili dokumenty, hrané filmy, reportáže, a ve spolupráci s třebechovickým výtvarníkem Pavlem Matuškou natočili i pět filmů animovaných. Mezi nejúspěšnější v jejich tvorbě patří snímky Než začne skřivánek povrzávat, Pražce, Anděl, Masák a další.

Odlišný způsob vyprávění

Zejména jejich dokumenty se vyznačovaly snahou na tehdejší dobu o odlišný způsob vyprávění. V nich se rozhodli představit širší veřejnosti řadu lidí docela neznámých, ale takových, kteří pro své okolí něco znamenali.

Např. snímek Privátní diagnóza vypráví o mladé lékařce, její rodině, zálibách a dalších aktivitách.

Pátečním programem bude provázet Dr. Jan Dvořák, který představí i několik hostů – přátel dvojice ŽABA. Celý večer je věnován především vzpomínce na Josefa Bahníka, který zesnul letos v květnu.

MARTIN ŠKROBÁR

 

59. RYCHNOVSKÁ OSMIČKA
Rychnov nad Kněžnou 2017

Program soutěžní projekce
(kinosál Společenského centra)

pátek 15. září
13.30 Prezence účastníků
14.30 Zahájení soutěže
14.45 I. soutěžní blok
16.30 II. soutěžní blok
19.30 O Žábě, která moc překrásně skákala (program pro účastníky a veřejnost)
Vzpomínkový večer věnovaný autorské dvojici František Žatečka & Josef Bahník (ŽABA)
21.15 III. soutěžní blok

sobota 16. září
7.45 Prezence účastníků
8.45 Slavnostní zahájení
9.00 IV. soutěžní blok (do 10.15)
10.30 V. soutěžní blok (do 11.55)
12.05 VI. soutěžní blok
14.35 VII. soutěžní blok
15.45 VIII. soutěžní blok
17.15 IX. soutěžní blok

neděle 17. září
9.00 – 11.00 Diskuze s odbornou porotou
11.20 – 12.00 Vyhlášení výsledků a předání cen autorům

Všechny soutěžní projekce a rozborový seminář jsou otevřeny i pro veřejnost.

 

 

Čtenářská diskuze