Nový seriál FAČR: Komik Malík a jeho svět!

Ustojí Martin Malík současnou kauzu?   Foto: FAČR.

Ustojí Martin Malík současnou kauzu? Foto: FAČR.

 

Po zatčení prvního místopředsedy FAČR Romana Berbra předminulý pátek se mnoho věcí dalo do pohybu, což odnesli odvoláním, nebo sami rezignovali, někteří lidé, kterých se nepřímo dotýká policejní vyšetřování.

RYCHNOV N. K. – Prvním, kdo podal rezignaci (na pozici 1. místopředsedy FAČR, člena výkonného výboru a předsedy Plzeňského krajského fotbalového svazu), byl samotný faktický šéf českého fotbalu Roman Berbr, který tak učinil prostřednictvím svého právního zástupce z vazby. Stalo se tak těsně před avizovanou tiskovou konferencí předsedy FAČR Martina Malíka.

Stejně jako já byli na tiskovku určitě zvědaví všichni fanoušci a fotbalisté ze všech koutů naší republiky. Nevím jak oni, ale já jsem si po jejím skončení říkal, jestli si toto prohlášení Martin Malík připravoval tři dny, místo toho, aby hned v pátek vydal alespoň nějaké krátké vyjádření, tak jej musel psát v nějakém pominutí mysli nebo při dočasné ztrátě paměti.

Dříve narození čtenáři si jistě pamatují na pořad Komik a jeho svět, který v letech 1979-1994 uváděl velký fanoušek Slavie Milan Neděla. Mohli jsme se tak seznámit s hvězdami němých filmů jako byli Charlie Chaplin, Laurel a Hardy, Frigo a další. Pokud by se Česká televize rozhodla natočit nové díly, měla by adepta na první díl v osobě předsedy FAČR Martina Malíka.

Cvičený „medvěd“

Pojďme si připomenout některé perly, které na tiskové konferenci pronesl:

„Byl jsem to já, kdo v létě loňského roku rozvířil v médiích debatu na téma rozhodčích, protože jsem slyšel řadu různých příběhů. Neměl jsem k nim ovšem jediný důkaz a spokojil jsem se tedy s ujištěním, že neexistuje-li poptávka po ovlivnění výsledků, neexistuje ani nabídka takového chování. Byla to chyba.“

„Zároveň mi dovolte konstatovat, že těchto sedm bodů je třeba vnímat pouze jako začátek dlouhé cesty, během které si český fotbal (záměrně neříkám my, ale český fotbal) musí opětovně získat důvěru fanoušků, partnerů a široké veřejnosti.“

„My všichni, kdo v českém fotbale nyní působíme, jsme dopustili tuto situaci. Někdo chybou, někdo proto, že díky pohodlnosti či snaze „nepálit“ si vlastní prsty jen přihlížel, jiný proto, že neměl dostatek vlastní síly. Ve výsledku jsme ale my všichni vinni. Pokud má český fotbal vyhrát, musíme se nyní semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními, která pomohou fotbal dostat z tohoto ofsajdu. Teprve pak pojďme řešit sami sebe, fotbalovou politiku a naše vzájemné vztahy. Je totiž lehké být po bitvě generál. Já slibuji, že v tomto duchu budu konat. V tomto duchu se budu snažit vyvarovat dalších chyb. Fotbal je totiž nádherná hra.“

„Na všechny členy budu v tomto směru apelovat k maximální součinnosti a aktivitě. Já osobně mohu garantovat stejně rozhodný přístup k věci jako během předchozích tří dnů.“

„Jsem si jistý, že v současném složení dokáže výkonný výbor český fotbal vyvést z téhle krize,“ prohlásil předseda FAČR Malík.

Martin Malík na několika tiskových konferencích jen dokonal svůj směšný a tragikomický příběh jako předseda FAČR. Už před svým zvolením v prosinci 2017 musel čelit invektivám, že je pouhou loutkou v rukou Romana Berbra, který z Malíka udělal cvičeného medvěda, když s ním jezdil po moravských luzích a hájích, aby pro něho sehnal dostatečnou podporu u „Asiatů“, jak Moravu nazýval. Česká komora, kromě OFS Prachatice a prvoligových Teplic, volila vždy jednotně dle „not“ náčelníka Berbra.

Ač se bude Martin Malík sebevíc snažit smazat ze sebe stigma Berbrovy loutky, nikdo mu to neuvěří, jako mu to nevěřil nikdo předtím, čehož si musí být i on sám vědom. Po shlédnutí a podrobném rozboru jeho vyjádření na tiskových konferencích mi přišlo, že mu ho snad psal z vazby sám Berbr.

V posledním tiskovém vystoupení se však vůči Romanu Berbrovi a Dagmar Damkové vymezil. Že bez nich půjde očistit jméno českého fotbalu lépe…

A to jako myslíte, pane předsedo, vážně? Že stačí odchod Berbra a Damkové a vy s výkonným výborem, v němž jsou jeho přisluhovači, a s lidmi na KFS a OFS, kam si je „náčelník“ dosadil, budete těmi pravými?

Momentálně má výkonný výbor deset členů.

Jsou to: předseda Malík, místopředseda za moravskou komoru Zdeněk Zlámal, členové za Fortuna ligu Dušan Svoboda s Tomášem Paclíkem, předseda Řídící komise pro soutěže na Moravě Pavel Nezval, členové za Čechy Miroslav Liba, Rostislav Votík a Michal Blaschke, členové za Moravu Pavel Brímus a Karel Kula (tučně jsou Berbrovi lidé).

Co jste dělal celou dobu jako předseda FAČR, že jste najednou prozřel? To jste se ty tři roky drbal na varlatech, nebo je drbal Berbrovi, že jste najednou ten neohrožený rek, který zachrání a očistí fotbal?

Jste šílenec a zbabělec! Ne, že byste jím musel být, kdybyste nepřemýšlel o rezignaci, jak jste uvedl na pondělní tiskové konferenci. Kdybyste měl koule, které na rozdíl od vás ukázala Dagmar Damková, ač je nemá, musel byste rozpustit celou vaši bandu na FAČR, včetně poskoků na KFS a OFS.

Nechcete zavřít dveře od FAČR zvenku?

Současná situace na FAČR je podobná filmu Pupendo. Jen pro připomenutí… Hlavní postavou filmu je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: „Někdo musí plavat s „nimi“, aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!“, případně: „Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?“

Přesně takhle se k celé kauze může postavit a už staví celá řada lidí, sedících na krajích a okresech. „My to změkčovali zevnitř! My jsme museli poslouchat Berbra, jinak bychom nedostali dotace. Nic jsme za to neměli, teda kromě lístků a letenek na zápasy reprezentace a delegace na ČFL a divize. My to přece dělali pro fotbal. My s tím vším nemáme nic společného!“

Můžeme jen doufat, že také kluby na okresech, až budou po Novém roce volit nové vedení, budou mít na paměti všechny tyto skutečnosti… Přestanou mít strach jít proti proudu, protože tentokrát by mohly do lodí posadit správné kapitány s jasným směrem. Budou to zástupci klubů, kteří svojí volbou dají najevo, že se chtějí rozloučit s lidmi, kteří Berbrovo impérium pomohli stvořit!

 

Miloš Židík - předseda OFS Rychnov a Václav Andrejs - předseda KFS KHK (zprava).     Foto: fotbalfoto.

Miloš Židík – předseda OFS Rychnov a Václav Andrejs – předseda KFS KHK (zprava). Foto: fotbalfoto.

Volba předsedy OFS v roce 2017

RYCHNOV N. K. – Před volbou nového předsedy OFS Rychnov v únoru 2017 jsme oběma kandidátům – Milošovi Židíkovi a Lubošovi Michalcovi – položili několik otázek. Připomeňme si, jak odpovídal současný předseda Miloš Židík.

Sparta – Slavia: Sparta.

Miroslav Pelta – Ivan Hašek: Pelta.

Roman Berbr – Markéta Haindlová: Berbr.

Dagmar Damková – Ladislav Vízek: Damková.

 

Myslíte, že se podařilo alespoň částečně očistit fotbal od korupce?

Určitě.

 

Je pro vás vedení FAČR s Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem důvěryhodné?

Nemám s tím problém, pokud došlo k jednání, bylo vždy korektní a vše, co se domluvilo, bylo splněno pro náš kraj i okres.

 

Nepoškozuje fotbal aféra okolo Romana Berbra a jeho žalob na rozhodčí a některé lidi, když je veřejným tajemstvím, že rozhodčí řídil on?

Nemyslím si.

Čtenářská diskuze