Nový policejní speciál začal svoji službu

KRAJ/ČR – Dříve sloužil pachatelům trestné činnosti, nyní bude chránit české silnice. O čem je řeč? Minulý týden začal svou službu nový speciál v barevném provedení Policie České republiky – Ferrari F 142 – 458 Italia. Vozidlo bude nasazeno proti těm nejagresivnějším řidičům českých dálnic, při pronásledování odcizených vozidel nebo při dohledu v místech hlášených tuningových akcí.

Toto vozidlo je jedním z mnoha, jež jsou každým rokem zajištěna jako majetek pocházející z trestné činnosti. Právě díky výborné práci našich kriminalistů, nás toto vozidlo stálo méně než pořízení například nového vozu Škody Scala, to je něco málo přes 300 000 Kč. Jednalo se o náklady spojené s jeho „přestavbou“ a úpravou pro potřeby služby u dopravní policie.

V oblasti zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti se Policii České republiky jednoznačně daří.

To potvrzuje i náměstek policejního prezidenta pro SKPV gen. Tomáš Kubík: „Pokud bych měl uvést jednu z činností, ve které se nám významně daří využívat zákonná oprávnění, tak musím zmínit zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti. Jen za loňský rok jsme takto zajistili majetek v hodnotě necelých 7 miliard Kč a osobně jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme podobně efektivní“.

Úspěšná jsou především krajská ředitelsví

Nejedná se však pouze o úspěchy celorepublikových útvarů, ale především krajských ředitelství, která se na celkové sumě podílejí přibližně ze 70 %.

Ferrari dokonce není ani tím nejhodnotnějším či nejvíce raritním vozidlem, které bylo zajištěno. Jen v předešlém roce policisté necelých 900 vozidel, z nichž drtivá většina je následně prodána a z výnosů je pak saturována pachatelem způsobená škoda. Některá vozidla si policie ponechává pro plnění služebních úkolů. Zabavených vozidel, která pocházela z trestné činnosti, jsou ve službě stovky a slouží k potírání závažné trestné činnosti po celé České republice. Nejedná se však o tak luxusní vozy, jakým je Ferrari.

Ale zpět k novému speciálu. „Vozidlo bude sloužit na celorepublikovém útvaru a počítáme s jeho nasazením proti těm nejagresivnějším pirátům českých silnic. Jeho potenciál můžeme využít i při pronásledování odcizených vozidel, která přes naše území projíždějí do sousedních zemí. Škála úkolů, které vozidlo bude plnit, je skutečně široká“, řekl ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý.

Informace ke speciálnímu vozidlu Ferrari F 142 – 458 Italia

Obdobná vozidla jsou využívána i zahraničními bezpečnostními sbory v Itálii, Německu nebo Velká Británii. Vozidlo bude využíváno Speciálním oddělením dohledu Čechy s celorepublikovou působností a řízeno jen speciálně vyškolenými policisty.

Vozidlo (rok výroby 2011) bude využíváno:

Při boji s mezinárodními ilegálními závody – je hlášeno cca 30 závodů tohoto druhu ročně (2019, pak byl COVID), které mají trasu i přes území ČR. V těchto případech se jedná o obdobná vozidla s extrémním výkonem, kterým nemohou plně konkurovat běžná hlídková vozidla.

Při dohledu v místech hlášených tuningových srazů.

Pátrání po odcizených vozidlech

Preventivní působení při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na dálnicích

Pro preventivní aktivity a prezentaci práce Policie ČR.Ferrari F 142 – 458 Italia má najeto cca 2 000 km, výkon 416 kW, obsah 4.497 ccm, V8, max. rychlost 326 km/h. Cena úprav je 340 000,- Kč včetně DPH. Vozidlo je ve zvláštním barevném provedení (priorita viditelného dohledu, původní barva vozidla byla červená), vybaveno kamerovým systémem, radiostanicí, zvláštním výstražným světlem a nápisovým displejem. Součástí výbavy bude pistolový měřič rychlosti. Vstupní náklady na zprovoznění vozidla (vozidlo bylo uskladněno 10 let) byly 130 000 Kč s DPH. Cena servisu na rok 2022 cca 25 000,- Kč s DPH.

Čtenářská diskuze
Tags: ,