Nově zpřístupněný fotoarchiv je vánočním dárkem rychnovského muzea

RYCHNOV N. K./REGION – K letošním Vánocům si přichystalo Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou pro veřejnost opravdu velice zajímavý dárek, a to zpřístupnění fotoarchivu v digitální podobě na svých webových stránkách. Zájemci se tak mohou těšit doslova na tisíce fotografií z minulosti našeho regionu.

1000090

„Fotoarchiv byl zpřístupněn již před časem. Jednalo se však o testovací verzi. Nyní je spuštěn na našich webových stránkách již oficiálně,“ říká na úvod ředitel rychnovské muzea Mgr. Tomáše Zelenka, a vzápětí dodává:

„Zveřejněno je několik tisíc fotografií, a to v časovém horizontu od 2. poloviny 19. století až po rok 1960, který je pro nás aktuálně hraniční. Z důvodu ochrany osobnostních práv zveřejňujeme pouze snímky starší šedesáti let. Každý rok bude tak možné v našem digitálním fotoarchivu nalézt nové fotografie.“

Fotografická sbírka rychnovského muzea je opravdu početná, obsahuje přes 15 tisíc negativů a přes 8 tisíc pozitivů. Její digitalizace probíhala několik let a podílelo se na ni více pracovníků. „Velký podíl na digitalizaci fotografií mají především manželé Homolkovi, spolupracovníci muzea. Jejich práce spočívala především ve skenování fotografií a přefocování skleněných negativů, ale také zapisování do databáze,“ uvádí ředitel Zelenka.

Základ sbírky fotografií je tvořen obsáhlým souborem skleněných negativů pořízených rychnovským fotografem Františkem Šmikou. Ten na svých snímcích, které mají velkou hodnotu jak uměleckou, tak dokumentární, zachytil především starý Rychnov nad Kněžnou. Ve sbírce však nechybí kupříkladu ani mladší poválečné snímky, které jsou již povětšinou dílem zaměstnanců a spolupracovníků Muzea Orlických hor. Ty byly pořizované cíleně a dokumentují například lidovou architekturu, sakrální památky, přírodu či významné události.

„Spolu s kolegy věříme, že zpřístupněním fotoarchivu on-line zásadním způsobem usnadníme veřejnosti přístup k tomuto našemu společnému dědictví.“, dodává Mgr. Tomáš Zelenka s přáním mnoha příjemných pohledů do minulosti.

MGOH

Čtenářská diskuze