Nová expozice představí Opočno v zrcadle času

OPOČNO – O staletí zpět, do dávné minulosti Opočna zavede návštěvníky nová expozice rychnovského Muzea a galerie Orlických hor. Ponese název Opočno v zrcadle času. Tento pátek 13. července v 16 hodin se otevře v č.p. 55 naproti zvonici v Opočně, v jednom z nejstarších domů zdejší městské zástavby.

dum_cp_55

Foto č.p. 55: Informační centrum Opočno

 

„Expozice by měla přiblížit historický vývoj Opočna, i když vzhledem k jeho velkému časovému rozsahu, nejsme schopni vše postihnout úplně do detailů. Představíme spíš vybrané zajímavější kapitoly z dějin Opočna. Chtěli bychom se věnovat hlavně „Kosmovu“ Opočnu, době první písemné zmínky, kterou je Opočno v rámci našeho kraje dost výlučné, protože je první písemnou zmínkou výrazně starší než ostatní sídla. Kromě toho chceme v expozici prezentovat poměrně rozsáhlý archeologický výzkum, který rozkryl raně středověké Opočno, a dále chceme seznámit i s mladším obdobím za Trčků z Lípy, za kterých opočenské panství obecně zažívalo velký rozkvět,“ prozradil ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka.

S historií Opočna budou seznamovat návštěvníky především informační panely, ale nebudou chybět ani exponáty.
„Mezi nimi by měl být i velký model hradby, která byla v Opočně vykopána při výzkumu před přibližně čtyřmi lety. Sama o sobě exponátem je však také budova čp. 55. Je to pravděpodobně nejstarší stojící městský dům v Opočně. Jeho dendrochronologické datování je 16. století. Zajímavý je i krov, použité dřevo sem bylo přeneseno z ještě starší stavby,“ upozornil dále Tomáš Zelenka.

Více se dočtete v Orlickém týdeníku.

Přinášíme zde však alespoň jednu z legend, kterou je dům č.p. 55 opředen:

Asi tak v druhé polovině 18. století žila v tomto domě paní, která sloužila v opočenském zámku. Byla sama a neměla snad ani žádné příbuzné. Jednoho dne zemřela a dům osiřel. Od té chvíle se však začala dít podivná věc. Noc co noc vycházelo z domu tajemné světlo. Sousedé se ze začátku báli, ale pak si několik nejodvážnějších dodalo odvahy a domluvili se, že večer přijdou té záhadě na kloub.Vstupní dveře nebyly zamčené, vešli tedy do malé chodbičky. Místnost vpravo byla tmavá, ale ze zadního pokoje vycházela záře. Šli za tou září, až přišli k dřevěné truhle. Odklopili víko a v ten okamžik bylo v místnosti vidět jako ve dne. Že by takovou zář vydávaly šaty té nebožky? Hledali dál, až u samého dna objevili obraz Panny Marie. To z její líbezné tváře vycházela ta záře! Obraz byl zasazen do pozlaceného rámu a stal se součástí oltáře v Mariánském kostelíčku. Každý rok se zde ve svátek Nanebevzetí Panny Marie sloužily mše. Byly hojně navštěvované, lidé z Opočna i ze širokého okolí přicházeli potěšit se pohledem na krásný obraz, který byl opředen tajemnou pověstí. Dnes již kostelíček slouží jiným účelům a oltář byl přestěhován do kostela Nejsvětější trojice na Trčkově náměstí. (zdroj: www.hrady.cz)

Čtenářská diskuze