Nová alej lemuje cestu v srdci hor

ORLICKÉ HORY – Uprostřed Orlických hor v osadě Černá Voda vyrostla nová alej. Obyvatelé společně s dodavatelskou firmou zde zasadili původní dřeviny hodící se do horského prostředí. Nadace ČEZ podpořila projekt 150 tisíci korunami.

1

Foto: ČEZ

Černovodská cesta se nachází v lokalitě Černá Voda v nadmořské výšce 700 metrů nad mořem a spojuje středem osady silnici na Bartošovice a silnici přes hřebeny Orlických hor do Říček.

„Jsme menší obec, a proto jsme vděčni za každou pomoc. Snažíme se podporovat turistický ruch a jsme proto velmi rádi, když můžeme naši obec zvelebit,“ řekl starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Obec Orlické Záhoří zažádala o finanční příspěvek na výsadbu v rámci grantového řízení Nadaci ČEZ, ta poskytla částku 150 000 korun.

„S výsadbou nám pomohla odborná firma, zaměstnanci obce a dobrovolníci. Společně jsme vysadili alej z původních druhů, a to jak ovocných stromů, tak i jiných původních listnatých dřevin. Jedná se například o lípy, duby a jasany. Z ovocných zase o hrušně a jeřabinu,“ upřesnil starosta obce.

Nadace ČEZ dosud podpořila už více než 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili téměř 92 500 stromů či keřů. Jeden strom za svůj život přitom z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony.

Čtenářská diskuze