Nezapomínejte dodržovat bezpečnou vzdálenost!

HRADECKO – Za poslední říjnový den nedobrzdili jen na Hradecku tři řidiči. Dopravní policisté tam byli voláni ke třem dopravním nehodám, které vznikly nedodržením bezpečné vzdálenosti.

„První se stala na silničním okruhu v Hradci Králové v ulici Pilnáčkova směrem k Malšovickému stadionu, kde řidič osobního vozidla škoda Rapid nedobrzdil za zastavujícím vozidlem VW Passat na červenou. Na vozidlech policisté odhadli škodu na 140 tisíc korun. Další nehoda se stala o dvě hodiny později na silnici I/33 v katastru obce Holohlavy ve směru na Černožice. Zde nedobrzdil řidič nákladního vozidla značky Man a narazil do dalšího náklaďáku Mercedes Benz, který brzdil z důvodu vzniklé dopravní situace. U těchto dvou aut byla vyčíslena škoda na 440 tisíc korun,“ informovala mluvčí policie Iva Kormošová.

K poslední zmíněné nehodě došlo na ulici Koutníkova v Hradci Králové, kde řidič kamionu Mercedes Benz jedoucí z města ven narazil do osobního auta Hyundai, které bylo odhozeno na před ním stojící osobní auto Škoda Octavia. U této dopravní nehody vznikla škoda za 130 tisíc korun.
U všech řidičů těchto všech nehod byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem. U první nehody se lehce zranila dvoučlenná osádka z passatu, která byla převezena do nemocnice. U dalších dvou to odnesly „pouze plechy“.
Dodržování bezpečné vzdálenosti je jedním ze základních pravidel silničního provozu a její nedodržování častou příčinou nehod.

Bezpečná vzdálenost je důležitá
„Na Hradecku za minulý měsíc dopravní policisté řešili 194 nehod, při kterých 41 řidičů způsobilo nehodu nedodržením bezpečné vzdálenosti. V některých případech je nabourané jedno vozidlo, které zastavuje či stojí. Někdy je však vyvolána řetězová reakce, kdy jsou poškozeny další dvě i více aut. Pokud se přestupek může vyřídit na místě, řidiči hrozí až dvoutisícová sankce,“ doplnila Iva Kormošová.

Když vozidlo před vámi mine nějaký pevný bod u silnice (strom, dopravní značku a podobně), tak vy k tomuto bodu nesmíte dojet dříve, než za dvě sekundy.

Když vozidlo před vámi začne brzdit, vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno vaší takzvanou reakční dobou (doba kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici,  únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím).
Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.

Proč minimálně 2 sekundy? Jde o rozšířené zjednodušující a již dlouho používané pravidlo. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnice, počasí, stavu vozidla a podobně.

Čtenářská diskuze