Nevyznamenaní hrdinové

RYCHNOVSKO – V době před státním svátkem 28. října byla rozpoutána kampaň o neudělení státního vyznamenání panu Bradymu, příbuznému ministra kultury Hermana.

frošovi

Dobová fotografie manželů Frošových.
Foto: Archiv autorky

Mnozí se ohnivě vyjadřovali o neudělení vyznamenání jako o nehoráznosti. Takových, jako byl pan Brady, bylo však mnoho, ne všichni přežili, ne všichni o tom napsali. Jeho postoj k událostem poslední světové války a snaha varovat před podobnými zvěrstvy jsou ale chvályhodná.

Máme tu ale i hrdiny, kteří kladli německým okupantům statečný odpor, organizovali sabotáže, partyzánský odboj, podíleli se na předávání informací spojencům bojujícím proti fašismu. Všichni, kteří byť jen malým dílem přispěli k porážce nacistického Německa, byli v ohrožení života a nejenom toho svého. Životem zaplatily třeba i celé rodiny.

V Kostelecké Lhotce, místní části obce Tutleky nedaleko Kostelce nad Orlicí je památník manželů Frošových. V noci z 10. na 11. října 1944 zastřelil jednašedesátiletý hajný František Froš svou šedesátiletou ženu Boženu a potom i sebe, aby v případě zatčení nevyzradili spojení na výsadkovou skupinu Barium. Tříčlenná skupina BARIUM byla vysazena z anglického letounu 3. dubna 1944 u Vysoké n. L.. Parašutisté navázali kontakt s vojenskou ilegální organizací OBRANA NÁRODA v severovýchodních Čechách, i na Rychnovsku.

Pomocí vysílačky předávali zprávy do Anglie. Byla umístěna nejprve v Rychnově n. K. a postupně na dalších několika místech na hradecku a v Žamberku . Díky Frošových může Josef Žižka, člen paravýsadku, zašifrované zprávy v noci vysílat. Gestapo tuto činnost odhalilo a během několika říjnových dnů zatklo 171 spolupracovníků BARIA.

Již v roce 2010 a opětovně v roce 2013 byl podán podnět k udělení státního vyznamenání in memoriam manželům Frošovým. Podvýbor Poslanecké sněmovny doporučil v roce 2013 udělit medaili Za hrdinství. Toto vyznamenání však prezident republiky neudělil.

Přesto bychom dnes neměli na tyto hrdiny, ač nevyznamenané, zapomínat.

Věra Žižková, Kostelec nad Orlicí

Čtenářská diskuze