Nevědomky připravila příbuzné o 1,2 milionu korun

NÁCHODSKO – V pátek 30. září kolem půl jedenácté dopoledne obdržela poškozená 44letá žena SMS zprávu, ve které bylo uvedeno: „Je připraven přepočet vaší odměny: https://mpsv-cz.online„, tedy z webové stránky tvářící se jako oficiální internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Po kliknutí na zmíněný odkaz byla žena vyzvána k přihlášení prostřednictví své identity ke svému bankovnímu účtu. Následně byla vyzvána k potvrzení klíče, který žena potvrdila, čímž nevědomě umožnila neznámému pachateli mimo jiné i ovládnutí dvou dalších účtů svých příbuzných, ke kterým měla sjednaná dispoziční práva. Během chvilky tak přišli o 1,2 milionu korun. Naštěstí se díky rychlé reakci poškozené a Finančního analytického úřadu podařilo zablokovat 800 tisíc z odeslané částky,“ sdělila mluvčí policie Lucie Konečná.

Náchodští kriminalisté téhož dne zahájili úkony trestního řízení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání zločinu podvod, za což v případě dopadení a prokázání viny hrozí až 8 let za mřížemi.

Policie opětně upozorňuje:
Celkově internetové bankovnictví střežte jako oko v hlavě. Na ulici také neukazujete kolemjdoucím svoji peněženku a neříkáte PIN ke kartě. Nevěřte a nenechte se zmanipulovat neznámými volajícími. Na druhém konci „drátu“ může být kdokoliv.
- do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze na originálních webových stránkách banky, a stejně tak kontrolujte i další webové stránky, které se tváří jako oficiální a chtějí po vás vaše soukromé údaje;
- nesdělujte nikomu přístupová hesla ani údaje z platební karty;
- čtěte pozorně autorizační sms;
- neinstalujte si do počítače žádné neznámé programy, hlavně NE program pro vzdálenou správu (v ten okamžik dáváte možnost pachateli, aby si na Vašem počítači dělal, co chce);
- pokud očekáváte platbu, sdělte pouze číslo účtu

„Jak nám ukazuje tento případ, přijít můžete nejen o své úspory, ale i o peníze, ke kterým máte zřízen přístup. Pokud peníze odejdou na zahraniční účet, také je nikdy neuvidíte. Pokud peníze odejdou na český účet a vzápětí po transakci zavoláte do banky a na Policii ČR, je možné, že se stihne převod zablokovat a peníze se vám vrátí,“ dodala Lucie Konečná.

BUĎTE OBEZŘETNÍ! PAMATUJTE, ŽE VÁM NIKDO NEBUDE JEN TAK POMÁHAT A ŽE INTERNET JE PLNÝ PODVODNÝCH STRÁNEK! UVĚDOMTE SI, ŽE O SVÉ PENÍZE PŘICHÁZÍTE VLASTNÍM PŘIČINĚNÍM, ČÍMŽ NEMŮŽETE OČEKÁVAT ODŠKODNĚNÍ!

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,