Netradiční zahájení sezony na Novém zámku

KOSTELEC N. O. – V Kostelci odstartovala na místním zámku nová sezona.

SONY DSC

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí.
Foto: Archiv Nového zámku

Na Velký pátek 30. března se slavnostně otevřely brány Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Sezona byla letos zahájena netradičně ve velikonočním duchu. Částečně poupravená expozice vykouzlila nejeden úsměv na tváři, a to především dětským návštěvníkům, kteří byli za splnění úkolů posléze odměněni sladkou cenou.

„V expozici byla pro děti připravena pátrací hra. Hledaly ztracené postavičky Vlčka Prvního. Jedná se o postavičku spojenou s vlčími zuby Kinských a vystupující v publikaci Nový zámek Kostelec nad Orlicí nejen pro děti, kterou pro zámek vytvořila Tereza Fabiánková v rámci své bakalářské práce,“ uvedla Ivona Jasníková ze správy zámku.

Jak se tedy dalo čekat, zahájení sezony se opravdu vydařilo. Svědčí o tom i fakt, že během celých Velikonoc zavítalo na kostelecký zámek téměř tisíc návštěvníků. Zřejmě tomu i zčásti napomohla padesátiprocentní velkopáteční sleva na vstupném, v ten den dorazil největší počet lidí.

Už na Velký pátek byla návštěvníkům otevřena první výstava letošního roku, která nese název 5. Salon východočeské fotografie. Výstava poskytuje souhrnný přehled aktuální tvorby fotografů z východních Čech. Od roku 2005 se tato přehlídka opakuje po třech letech. Jejími hlavními pořadateli jsou Volné sdružení východočeských fotografů, z.s. Hradec Králové a Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit. Výstava bude přístupná v dubnu během víkendů od 10 do 17 hodin, stejně jako zámecká expozice. V květnu ji potom bude možné navštívit denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Výstava bude otevřená do 3. června 2018.

Výstava narcisů

Dále Nový zámek zve na Výstavu narcisů, jenž se bude konat poslední víkend v dubnu, tedy 28. a 29. dubna. Připraví ji pěstitel Adolf Papáček ve spolupráci s Drahomírou Zářeckou a zámeckou floristkou Andreou Vanickou. V uplynulém roce se však kvůli nepřízni počasí nepodařilo výstavu uspořádat, proto je třeba sledovat webové stránky kosteleckého zámku kvůli případné úpravě termínu.

„Všechny ostatní plánované letošní výstavy jsou fotografické. Jde o připomínku prvního fotografického aparátu KODAK se svitkovým filmem z roku 1888. Právě díky němu se zjednodušilo fotografování pro běžné uživatele. Navazující výstava bude zahájena 8. června, přičemž známý fotograf Petr Bambousek bude vystavovat svoje fotografie zvířat. Podnikl téměř 40 expedic do tropů po celém světě. Řada jeho fotografií uspěla v našich i mezinárodních soutěžích, jako je například Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, Big Picture Awards, Nactus Awards, nebo v té nejprestižnější – Wildlife Photographer of the Year. Výstava bude přístupná po celé léto až do 2. září 2018,“ dodala k Ivona Jasníková.

Návštěvníci se mohou těšit i na již otevřenou Toniovu zámeckou kavárnu a restauraci, do které je možno zavítat od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

NOEMI ŠIMEČKOVÁ

Čtenářská diskuze