Nemocnice Náchod hledá zdravotníky na pomoc s covid-19

REGION – Oblastní nemocnice Náchod vyzvala zdravotníky z regionu k pomoci se zvládnutím epidemie covidu-19. Ze 76 lůžek pro nemocné s covidem má nemocnice zaplněny asi dvě třetiny a čeká další nárůst. Chystá proto vytvoření dalších 20 lůžek v Náchodě a deseti v Jaroměři. Ve výzvě k hledání pomocníků se zdravotnickým vzděláním to uvedl ředitel náchodské nemocnice Jan Mach. Všechny krajské nemocnice by chtěly získat na pomoc 55 mediků.

Podle ministerstva zdravotnictví je okres Náchod z hlediska šíření covidu-19 za posledních sedm dní třetím nejzasaženějším okresem v ČR v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Ještě v neděli 11. října byl ale z tohoto pohledu nejzasaženější. Za posledních sedm dní se tam objevilo asi 411 nových případů nemoci v přepočtu na 100 tisíc lidí, víc to bylo jen na Uherskohradišťsku a na Liberecku.

Z dosavadních zkušeností náchodské nemocnice vyplývá, že počet hospitalizovaných kopíruje nárůsty pozitivních případů v regionu přibližně s desetidenním zpožděním.

Personál pro covidová oddělení nemocnice Náchod, pod níž spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, uvolňuje kapacitu sdružováním lůžkových oddělení. Zatím sdružila urologii s chirurgií a ORL, v dalším kroku to bude rehabilitace s ortopedií.

Pomocníky by nemocnice využila, až by je potřebovala. Odměňovala by je podle nastavených mzdových pravidel. Mach poznamenal, že nemocnice má k dispozici dostatek ochranných pomůcek se zásobou na několik měsíců. Současně vyzval zaměstnavatele, aby případným pomocníkům umožnili čerpat dovolenou, náhradní nebo neplacené volno.

Již nyní v náchodské nemocnici pracuje řada externistů z řad záchranářů, učitelů zdravotnické školy, z ambulantního sektoru. Nemocnice například využívá pomoci Střední odborné školy sociální a zdravotnické Evangelické akademie (k dispozici 9 pedagogů, 24 studentů).

V případě nutnosti bude město spolupracovat s náchodskou nemocnicí na realizaci výzvy dobrovolníkům. Nemocnice a její personál je dnes nejzatíženějším segmentem.

Čtenářská diskuze