Nemocnice kraje omezují počet odběrných míst

REGION – Od pondělí 1. června upravují nemocnice Královéhradeckého kraje počet odběrových míst na Covid-19.

Dekontaminační bod Náchod (2)

Foto: HZS KHK kraje

Důvodem je především klesající zájem o toto vyšetření. Indikovaní pacienti, či zájemci o odběr ze strany samoplátců, budou mít nadále možnost výběru ze tří odběrných míst, namísto původních pěti – odběrné místo v Rychnově se ruší.

Trutnov a Náchod beze změny

Odběry vzorků k vyšetření na onemocnění Covid-19 se nadále budou provádět ve stanech v areálech náchodské, trutnovské a jičínské nemocnice.

V Oblastní nemocnici Trutnov a Oblastní nemocnici Náchod budou odběry probíhat v nezměněných časech, tedy ve všední dny mezi 8 a 12 hodinou, odběrový stan v Oblastní nemocnici Jičín bude obsluhován hodinu denně, od pondělí do pátku v čase 8–9 hodin. K odběru je nutné se objednat. Odběrná místa v nemocnicích v Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem se ruší, zdejší pacienti budou obslouženi v odběrových stanech trutnovské a náchodské nemocnice, případně mohou být odběry provedeny v interních ambulancích rychnovské a dvorské nemocnice.

„Tento krok uvolní personál, který nutně potřebujeme na odděleních v režimu běžného provozu. Pokud by znovu vyvstala potřeba navýšit kapacity odběrů, jsme schopni zareagovat v řádu hodin či dní,“ řekl k omezení odběrových míst Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Odebrané vzorky ze všech tří odběrných míst zpracovávají mikrobiologické laboratoře v trutnovské a náchodské nemocnici. Ty už k dnešnímu dni vyšetřily celkem 10 000 vzorků na Covid-19. Konkrétně Mikrobiologická laboratoř v trutnovské nemocnici zpracovala 6000 vzorků a Mikrobiologická a imunologická laboratoř v náchodské nemocnici zpracovala k 29. květnu 4000 vzorků. Tento týden provedli zdravotníci v odběrových stanech odběry 687 lidem, z toho bylo 38 v rychnovské a dvorské nemocnici.

První odběrový stan se otevřel 23. března v Oblastní nemocnici Trutnov, 31. března pak v náchodské a rychnovské nemocnici. Od 6. dubna byly v provozu odběrové stany ve všech nemocnicích Královéhradeckého kraje.

Čtenářská diskuze