Některé případy podvodů jsou až stěží pochopitelné

KRAJ – Během uplynulého týdne policisté na služebnách v Královéhradeckém kraji přijali 13 oznámení o podvodech, při kterých škoda přesáhla částku 3,2 miliónů korun. Jak se říká, je to stále stejná písnička – investice do kryptoměn, napadený účet nebo zaslaný odkaz s falešnou webovou stránkou.

„Celkově internetové bankovnictví střežte jako oko v hlavě. Na ulici také neukazujete kolemjdoucím svoji peněženku. Nevěřte a nenechte se zmanipulovat neznámými volajícími. Na druhém konci „drátu“ může být kdokoliv. Banka ani policisté případy po telefonu nikdy neřeší. Buď si vás pozvou na osobní setkání, nebo mají své způsoby ochrany Vašich peněz,“ uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze na originálních webových stránkách banky; nesdělujte nikomu přístupová hesla ani údaje z platební karty; čtěte pozorně autorizační sms; neinstalujte si do počítače žádné neznámé programy, hlavně NE program pro vzdálenou správu (v ten okamžik dáváte možnost pachateli, aby si na vašem počítači dělal, co chce); kryptoměnové vkladomaty nejsou žádné bankovní úschovny peněz; kvůli záchraně peněz na účtu je absurdní si sjednávat úvěr; pokud očekáváte platbu, sdělte pouze číslo účtu.

Občané, vezměte rozum do hrsti!

„Setkáváme se s případy, kdy jsou lidé z banky varováni na podezřelou transakci, přesto lidé peníze pošlou. Nebo nikdy neměli kryptoměnový účet, přesto smyšlené legendě podlehnou a nechají si „pomoct“ s převedením bitcoinů na peníze. Lidé nejenže přicházejí o své úspory, přicházejí i o půjčené peníze, protože si buď sami, nebo pachatel, kterého pustí do bankovnictví, sjednají několikasettisícové úvěry,“ dodala Iva Kormošová.

Pokud peníze vložíte do bitcoinmatu, nikdy je již neuvidíte. Pokud peníze odejdou na zahraniční účet, také je nikdy neuvidíte. Pokud peníze odejdou na český účet a vzápětí po transakci zavoláte do banky a na Policii ČR, je možné, že se stihne převod zablokovat a peníze se Vám vrátí.

BUĎTE OBEZŘETNÍ! PAMATUJTE, ŽE VÁM NIKDO NEBUDE JEN TAK POMÁHAT A ŽE INTERNET JE PLNÝ PODVODNÝCH STRÁNEK NABÍZEJÍCÍCH VÝHODNÉ INVESTICE! UVĚDOMTE SI, ŽE O SVÉ PENÍZE PŘICHÁZÍTE VLASTNÍM PŘIČINĚNÍM, ČÍMŽ NEMŮŽETE OČEKÁVAT ODŠKODNĚNÍ!

Čtenářská diskuze
Tags: ,