Největší expozice pro tučňáky v Česku byla poprvé otevřena v pondělí 11. července v královédvorské ZOO

DVŮR KRÁLOVÉ – Lidé měli možnost vyrazit ten den na procházku přímo na jejich rozlehlou pláž v areálu zahrady. Safari Park Dvůr Králové získal z Nizozemí čtřiadvacet vzácných tučňáků brýlových. V pondělí 11. července představili pracovníci zahrady tyto ptáky poprvé v sedmdesáti šestileté historii zoo návštěvníkům. Pro tučňáky vznikla nová expozice, která je největší svého druhu v Česku a na Slovensku. Zájemce pozve přímo do světa tučňáků, bude totiž průchozí. Na tento jedinečný prvek si ptáci budou zvykat postupně.

Expozice, která v safari parku vznikla, nemá v Česku a na Slovensku obdoby. Je průchozí a představuje přístav namibijského města Luderitz. Na břehu velkého bazénu lidé uvidí dřevěné molo s lodním jeřábem, funkční rezavý maják nebo soubor typicky hrázděných domků s odkazem na evropské osadníky v oblasti. Nechybí ani dvě lodě, „zakotvené“ na oblázkové pláži.

„Podařilo se nám získat zajímavou skupinu složenou z letošních mláďat i dospělých ptáků v reprodukčním věku. Je to velmi důležité pro budoucí odchovy,“ řekl zoolog Michal Podhrázský. Mladé ptáky od těch dospělých lze snadno rozlišit. Zatímco dospělí jsou kontrastně černo-bílí, u mláďat jsou barvy jemnější a šedavé.

Tučňáci budou obývat venkovní expozici celoročně. K dispozici mají také vnitřní objekt se dvěma bazénky a chovatelskou přípravnou. Větší část zázemí je věnována rozsáhlému systému filtrace, který udrží nezbytnou špičkovou kvalitu vody.

 

Čtenářská diskuze