Nejlepší podnikatel kraje vyrábí v Dobrém lyže a saně

DOBRÉ/HRADEC KRÁLOVÉ – Odbornou porotu soutěže Moneta živnostník roku 2020 v Královéhradeckém kraji nejvíce mezi živnostníky zaujal Zdeněk Fryml, který vyrábí v Dobrém dřevěné lyže a saně.

Truhlařinu zdědil Zdeněk Fryml od svých předků, je čtvrtým v pořadí.

„Dlouho jsem se bál postavit na vlastní nohy a pracoval jsem jako zaměstnanec. Až nám s kamarádem učarovalo lyžování na starých jasankách, které kdysi vyráběl i můj děda,“ říká vítězný živnostník.

Potom byl už jen krůček k obnově rodinné tradice ve výrobě dřevěných lyží, saní a dalších tradičních výrobků. Hlavním artiklem jsou dřevěné lyže z jednoho kusu dřeva zvané „jasanky“, dále saně pro děti, ale i velké expediční saně. Rád se seznamuje s novými výrobními postupy, které používali staří mistři.

Zdeněk Fryml se snaží vrátit a oživit někdy již zapomenuté tradiční postupy a výrobky, které mají své jedinečné a nenahraditelné místo i v moderní době. Zákazníky jsou lidé, kteří mají rádi poctivou řemeslnou práci a poctivý přírodní materiál. Jsou to lidé, kteří nechtějí jít s proudem uspěchané doby, lidé, kteří se vracejí na vesnice a do hor. Zdeněk Fryml pořádá několik závodů na dřevěných lyžích a účastní se mnoha dalších v Čechách i v zahraničí. Radost mu udělala úspěšně zvládnutá zakázka repliky lyží z doby 17. století coby rekvizity pro finskou pohádku.

Čtenářská diskuze