Návštěva z USA na ZŠ TGM Borohrádek

BOROHRÁDEK – Žáci ZŠ TGM Borohrádek zažili týden plný netradiční výuky angličtiny.

IMG_3109

Výuka na americký způsob. Žáci se například při odpoledním workshopu učili připravovat americké palačinky.

Ve škole totiž působili Charen a Bob Urban z USA. Manželé v důchodovém věku, kteří udivují svým elánem, dobrosrdečností a cestovatelskými zážitky.

V hodinách angličtiny pod vedením Charen se žáci na úvod představovali a ve skupinkách sepisovali, co již vědí o USA. Charen je dále seznamovala se zajímavostmi Spojených států. Řeč tak byla o známých i méně známých místech, stravování a životním stylu, sportování, životě ve městě, kde Urbanovi žijí či o americkém školství. Žáci rovněž ochutnali americké palačinky s javorovým sirupem přímo z Newportu, odkud hosté pocházejí, a zájemci se učili palačinky samostatně připravovat při odpoledním workshopu ve školní kuchyňce.

Vyprávění o Zimbabwe

Manželé se také věnují mezinárodním dobrovolnickým projektům a pomoci druhým. Charen žákům vyprávěla o svých třech cestách do Zimbabwe v Africe, jedné z nejchudších zemí světa. Prostřednictvím fotografií a poutavého vyprávění jsme poznávali, jakým způsobem zde (ne)funguje doprava, jaké zde panují hygienické podmínky či jaké krásy, faunu a floru tato země nabízí. Nejpoutavější však bylo vyprávění o pomoci dětem v místním sirotčinci a škole i o pobývání v místních rodinách.

V některých hodinách jsme se dostali i k dalším zajímavým tématům. Po odpovědi na otázku, kolik zemí navštívili, jeden žák konstatoval, že musejí být milionáři. Hosté s úsměvem vysvětlili, že nikdy nevydělávali závratné částky, ale neutrácejí za zbytečnosti, nekouří, žijí skromně, ale spokojeně. Ani na cestách nepotřebují žádný luxus…

Urbanovi také vyrazili podpořit náš školní kin-ballový tým na turnaj do Hradce Králové. Ke sportu mají oba blízko a stále se udržují v dobré kondici – každý den se snaží ujít minimálně deset tisíc kroků a ráno cvičí. Jedna třída příliš nevěřila, že je obtížné vydržet cvik nazývaný plank po dobu téměř čtyř minut. A tak se dva fotbalisti rozhodli tento cvik názorně předvést. Charen se k chlapcům ihned přidala. Jeden žák odpadl po půl minutě, druhý s problémy držel krok. Po dvou a půl minutách se třesoucího chlapce Charen s úsměvem zeptala: „Kolik ti je roků?“ „14.“ „Mně je 67,“ odpověděla Charen a vesele pokračovala ve cviku.

Inspirativní lidé

Těší nás, že žáci měli možnost setkat se nejen s rodilými mluvčími, ale také s velmi inspirativními lidmi.

Velké poděkování patří SRPŠ za podporu při organizování americké návštěvy.

MICHAL PŘIBYL

Čtenářská diskuze