Nákupy na internetu – aby vám radost z dárků vydržela

KRAJ – Už se zase blíží všemi očekávané Vánoce, letos však velmi atypické vzhledem ke značně omezeným možnostem nákupů v kamenných obchodech. A i když snad bude tím pádem v obchodech méně okradených, nebezpečí, že vás někdo připraví o vaše peníze, podle policie stále trvá.

email_internet2

„Protože tak, jako jste se vy jako zákazníci přestěhovali do kyberprostoru, následovali vás tam i podvodníci. Jak tedy nakoupit, aby radost z pořízených dárků vydržela, minimálně do Štědrého dne? Proto vám nabízíme rady, varování i pomoc.

Pokud jste si vyhlédli zboží v dosud nevyzkoušeném e-shopu, pečlivě před vytvořením objednávky ověřte věrohodnost prodejce. Zaměřte se na úroveň webových stránek, jejich jazykovou úroveň, ale také na obchodní podmínky a kontaktní údaje,“ informuje mluvčí policie Eva Prachařová

Název domény můžete ověřit také v seznamu rizikových e-shopů, který na svých webových stránkách zveřejňuje Česká obchodní inspekce - https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Česká obchodní inspekce (ČOI) uvádí na webových stránkách www.coi.cz/rizikove informace o internetových stránkách, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili. Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný.

ČOI na svých stránkách také uvádí výrobky, které v rámci své kontrolní činnosti zjistila na českém trhu.

Stoprocentně se nelze spoléhat na hodnocení zákazníků. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné online obchody tak z počátku mohou mít několik kladných hodnocení. Varující může být také podezřele nízká cena vyhlédnutého zboží. Pokud se vám v internetovém obchodě cokoliv nezdá, poohlédněte se raději jinde.

Raději na dobírku

Základní pravidla se vyplatí dodržovat také pro placení objednávek. Při prvním nákupu na nevyzkoušeném e-shopu plaťte raději na dobírku. Za dobírku bývá sice účtován poplatek, ale pro podvedeného představuje tento způsob platby větší jistotu vrácení peněz.

„Obezřetnost se vyplatí i při online platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech – https, tls/ssl.  Vždy ověřte, zda vás webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure. S nikým nesdílejte informace o platební nebo kreditní kartě a rozhodně ignorujte výzvy k zaslání skenu platební karty nebo osobních dokladů,“ varuje Eva Prachařová.

S rozbalením zásilky neotálejte a co nejdříve ověřte, zda jste obdrželi požadované zboží. Pokud po otevření balíčku zjistíte, že jste naletěli podvodníkovi, okamžitě jednejte a kontaktujte Policii České republiky. Policisté mohou zajistit hotovost, kterou jste předali na poště nebo obdobném výdejním místě nebo doručovateli. Kroky k zadržení transakce lze v těchto případech provést i v případě online platby. Některé banky zadrží platbu i na základě informace klienta. V obou případech platby platí, že je třeba reagovat co nejrychleji. Jakákoliv prodleva snižuje šanci na vrácení peněz.

Ve spárech podvodníka

Chraňte před zneužitím své přístupové údaje. Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla. Hesla se snažte pravidelně obměňovat a nikomu je nesdělujte.

„Pokud se dostanete do spárů podvodníka, nenechávejte si to pro sebe ani v případě nižších částek. Řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jedním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku. Chráníte tak bezpečí budoucích nákupů svých i ostatních.

Zvážit můžete také pojištění internetových rizik pro případ, že byste se při svých příštích online nákupech nebo jiných činnostech v internetovém prostředí přeci jen stali obětí trestné činnosti,“ dodala Eva Prachařová.

Čtenářská diskuze
Tags: ,