Nakažené chovy slepic likvidovali i hasiči z Rychnovska

HRADECKO - Přes 140 profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Královéhradeckého kraje a Záchranného útvaru HZS ČR ve spolupráci s veterináři během soboty 3. dubna dokončilo na základě rozhodnutí veterinární správy likvidaci chovu drůbeže v Kosičkách, kde se objevila nákaza ptačí chřipkou. Celkem bylo utraceno téměř 170 tisíc nosnic v pěti halách v klecovém chovu.

Ptačí chřipka_Kosičky (5)

Foto: HZS KHK kraje

Hasičský odřad se týkal i příslušníků HZS z okresu Rychnov nad Kněžnou. A to nejen profesionálních hasičů. V sobotu odjelo šestnáct dobrovolných hasičů, aby se v místě samém zakuklili do ochranných prostředků a v plánované dvanácti hodinové směně pomohli řešit složitou situaci. Vyslaly je sbory z Borohrádku, Solnice, Častolovic, Lukavice, Olešnice v Orlických horách, Dobrého, Opočna a Deštného v Orlických horách.

„Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150 000 kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a desinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje. Nákaza propukla u mladých kusů, které teprve byly připravované začít snášet. Veterinární správa nechala preventivně zlikvidovat celý chov i vajíčka z ostatních hal. Chtěl bych vedení farmy i jejich zaměstnancům poděkovat za zodpovědný přístup a rychlé jednání. Situaci ve spolupráci s hasiči a veterináři zvládli a věřím, že brzy vajíčka z Kosiček opět poputují do obchodů. Vedení firmy mě také informovalo, že dodávky zajistí z jiných svých provozů, takže udělají všechno proto, aby obchodní trh nic nezaznamenal,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Ten během soboty osobně monitoroval průběh likvidace velkochovu.

„V Kosičkách potvrdili nákazu kmenem H5N8, což je velice nakažlivé onemocnění mezi zvířaty, ale dosud nebyl naznamenám jeho přenos na člověka. Riziko nákazy na člověka nehrozí ani po konzumaci vajec. I když se nákaza ptačí chřipkou na farmě prokázala jen u malé části slepic, z preventivních důvodů byl zlikvidován celý chov i několik snůšek vajec,“ doplnil náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek.

Nikomu nebylo utrácení zvířat příjemné

Orgány veterinární správy rozhodly o tom, že bude muset být utracen celý chov, který čítal asi 175 tisíc kusů nosnic. Ptactvo bylo chováno v celkem pěti halách, z toho většina byla ve dvou velkých (cca 60 tisíc a 70 tisíc) a zbytek ve třech menších.

„Byl to jeden z logisticky, organizačně a technicky nejnáročnějších zásahů v historii HZS Královéhradeckého kraje. Rád bych poděkoval všem zasahujícím hasičům a hasičkám, jak profesionálním, tak dobrovolným. Zejména díky jejich vysokému pracovnímu nasazení bylo možné tuto pro nás velkou výzvu realizovat v tak krátkém čase. Na likvidačních pracích se podíleli hasiči z celého kraje, a to i z těch nejvzdálenějších míst. Zásah byl náročný i po psychické stránce. Nikomu ze zasahujících nebylo utrácení zvířat příjemné, nepatří to k naší běžné zásahové činnosti,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje David Pouč.

Samotný zásah zahájily jednotky požární ochrany ve čtvrtek 1. dubna, kdy probíhaly ráno přípravné práce pro zajištění místa, vystrojování hasičů před vstupem do nebezpečné zóny a stavba dekontaminačního stanoviště pro techniku a osoby. V dopoledních hodinách pak začali hasiči s vynášením drůbeže a ukládáním do kontejnerů, které byly dále odváženy do asanačních center. Velkokapacitní haly nebylo možné naplnit oxidem uhličitým, proto museli hasiči vynášet živou drůbež ven a ukládat ji do kontejnerů naplněných zmíněným plynem. Oproti tomu zbylé menší haly jednotky postupně utěsnily, následně byly několik hodin plněny oxidem uhličitým a po důkladném odvětrání byla vynášena už uhynulá drůbež. Likvidace celého chovu byla ukončena v sobotu 3. dubna kolem poledne.

Hasiči pracovali na několika halách zároveň

„Všichni museli být vybaveni osobními ochrannými prostředky, oděni byli do protichemických jednorázových obleků. Jednotlivá družstva byla vysílána do vytyčené nebezpečné zóny v pravidelných intervalech. Každý skupina pracovala maximálně dvě hodiny v kuse, následovala přestávka a další dvouhodinové nasazení. Práce v ochranných oděvech není jednoduchá. Všichni, kdo uvnitř hal pracovali, byli po dvou hodinách fyzicky namáhavé práce zcela promočení potem,“ popsal velitel zásahu Rudolf Jelínek.

Protože se zasahující pohybovali v prostoru s výskytem nebezpečné nákazy, musela následovat po výstupu z vytyčené nebezpečné zóny dekontaminace osob, ale i využité techniky a kontejnerů s utracenou drůbeží.

Jednotky se podle mluvčí hasičů Martiny Götzové dále postaraly o průběžnou desinfekci všech hal, kde bylo ptactvo chováno. Ze zásahové techniky byly využity speciální soupravy pro dekontaminaci osob a techniky, protiplynový kontejner, cisternové automobilové stříkačky se zásobou vody a dopravní automobily pro transport zasahujících hasičů.

Na desinfekci hal byly využity takzvané fumigátory, což jsou dekontaminační termogenerátory vytvářející mlhu, která vyplňuje a desinfikuje uzavřené prostory.

Zásah probíhal podle konkrétní typové činnosti, která upravuje společný postup složek IZS při výskytu ptačí chřipky. Kromě jednotek požární ochrany a Záchranného útvaru HZS ČR se na něm podílela také Policie ČR, zástupci orgánů veterinární správy i majitele a firma zajišťující dodávky kapalného oxidu uhličitého. Kvůli zvýšenému pohybu techniky kolem areálu drůbežárny musela být po celou dobu zásahu uzavřena komunikace III. třídy mezi obcemi Kosice a Kosičky.

První dvě ohniska ptačí chřipky v roce 2021 v Královéhradeckém kraji veterináři potvrdili v komerčních chovech v Zábědově u Nového Bydžova a Dobřenicích na Hradecku. V obou chovech se dohromady nacházelo zhruba 40 tisíc kusů kachen.

Čtenářská diskuze
Tags: