Náchod získal titul Evropské město sportu 2013

NÁCHOD – Ve dnech 20. – 23. srpna navštívili Náchod členové hodnotící komise ACES EUROPE (Asociace evropských měst sportu při Evropské unii), protože město Náchod bylo nominováno do soutěže o Evropské město sportu roku 2013 a hodnotící komise, pro kterou byl připraven bohatý program s návštěvou náchodských sportovišť, rozhodovala o udělení titulu EUROPEAN TOWN OF SPORT 2013.

Prestižním oceněním, které uděluje ACES EUROPE (Asociace evropských měst sportu při Evropské unii), se v minulosti pyšnila významná a známá evropská města.

Jednotliví členové komise (John Swanson, Jim Logue a Lukáš Vorel) v čele s prezidentem asociace (Gian Francesco Lupattelli) ocenili během návštěvy celkové sportovní zázemí ve městě nejen pro děti a mládež, ale i pro všechny občany bez rozdílu věku. Hodnocení pak znělo jednomyslně – Náchod získal titul Evropské město sportu 2013.

Možnost usilovat o titul měl Náchod především díky spolupráci se sousedním Libereckým krajem a zastoupením Libereckého kraje v Bruselu, konkrétně europoslancem Robertem Duškem. Právě statutární město Liberec je v letošním roce držitelem titulu v kategorii CITY, je tedy pro Náchod do jisté míry vzorem.

„Náchod bude v příštím roce prvním českým městem v kategorii TOWN a my jsme na to právem hrdí“, uvedl starosta Jan Birke a dodal: „Osobně považuji podporu sportu a jeho zázemí ve městě za nejlepší formu prevence kriminality, proto jsme usilovali i o zisk tohoto prestižního titulu, který může městu prospět v mnoha směrech.“

„Získání ocenění vnímám jako jedinečnou příležitost propagace nejen Náchoda, ale i celého Královéhradeckého kraje jako regionu sportu, které bude příkladem i pro ostatní města našeho kraje“, uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který se s členy hodnotící komise ACES EUROPE zúčastnil společné tiskové konference.

Oznámení o udělení ocenění se zúčastnili i senátor Parlamentu ČR Petr Pakosta a předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta, podle něhož je spolupráce radnice, škol a sportovních klubů v Náchodě na dobré úrovni. Hovořil také o myšlence zavedení třetí hodiny tělocviku na školách, jak o tom debatuje ČSTV s ministrem školství.

„Města, kterým byl udělen titul Evropské město sportu, jsou pozitivními příklady etické sociální politiky, která musí být implementována i v jiných kontextech, aby se její strategie, koncepce a program posílil. Tímto způsobem se evropská města sportu stávají součástí složitějšího evropského modelu, který si klade za cíl chránit své obyvatele a zlepšit život ve městech,“ vysvětlit Gian Francesco Lupattelli.
Oficiálně převezmou certifikát k udělení titulu představitelé Náchoda 7. listopadu 2012 v Evropském parlamentu.

–voř-

Foto: archiv městského úřadu Náchod

Více na : http://www.aces-europa.eu/

Čtenářská diskuze