Na zimu a sníh jsou dobrovolní hasiči v Orlickém Záhoří připraveni

ORLICKÉ ZÁHOŘÍ – Na letošní zimní období a nadcházející dny nového roku, který začal před několika dny, jsou na česko-polských hranicích připraveni. Alespoň tak to hlásí Sbor dobrovolných hasičů Orlického Záhoří ústy svého zkušeného letitého velitele jednotky Karla Vychytila. Letošní novoroční oslavy prožila obec podle jeho slov v klidu díky nouzového stavu a vládního nařízení v podobě zákazu vycházení. A oslavy podle jeho vyjádření pojali v poklidu také chalupáři, kteří sem přijeli oslavit závěr roku ze všech koutů České republiky. Zůstali v blízkosti svých chalup, kde se také jejich oslavy odehrávaly.

Potřebná technika je

„Nadcházející zimu očekáváme s potřebnou technikou a posypovým materiálem,“ řekl Orlickému týdeníku Karel Vychytil.

A běžecké trasy pro milovníky zimních sportů jsou připraveny? Zeptali jsme se dál.

„Co se týče úpravy běžeckých tras, jsme připraveni vyjet s rolbou k jejich údržbě, jak nám napadne dostatek sněhu. Také jsme již osadili světelná zařízení na nasvíceném 4,5 km dlouhém běžkařském okruhu, jehož trasa vede lokalitami Jadrná, Bedřichovka, na hřebeny Orlických hor i do sousedního Polska. Jedná se o nejdelší osvětlenou trať pro běžecké lyžování v České republice. Parkování i vstup na ni je pro běžkaře zdarma. Světla svítí automaticky po setmění, časovač je nastaven do dvaceti jedna hodin, o víkendu do dvaceti dvou hodin,“ upřesnil Vychytil s tím, že hasiči v Orlickém Záhoří jsou zejména pomocníky při zajišťování řešení všech nenadálých událostí v celém údolí Divoké Orlice.

Druhým rokem pak také v předlékařské pomoci s Automatizovaným externím defibrilátorem, kterou již mnohokrát využila Rychlá záchranná služba. Nutno podotknout, že právě zdejší dobrovolní hasiči, s ohledem na vzdálenost v rozmezí do dvaceti km na všechny světové strany v řídce obydlené oblasti, často řeší vzniklé bezpečnostní problémy na místě jako první, než se na místo dostaví další potřebná pomoc. Rychlá a přesná pomoc tady závisí na nich.

„Co se týče motoristů a jejich zimních radovánek, chtěl bych na ně apelovat, aby parkovali tam, kde to je povolené. A zároveň, aby si uvědomili, že komunikace není jen pro ně, ale i pro ostatní řidiče. Za další, aby si uvědomili, že komunikaci využívají vozidla integrovaného záchranného systému a nevědí, kdy je budou potřebovat oni sami, jejich rodinní příslušníci nebo obyvatelé této oblasti. Sníh zatím v této oblasti zatím nenapadl, jenom v hřebenových partyjích je kolem 10cm,“ řekl Karel Vychytil k majitelům vozidel.

Co se připravuje pro rok 2021?

A co připravuje Sbor dobrovolných hasičů Orlického Záhoří pro letošek? Uskutečnit by se mělo, samozřejmě s ohledem na bezpečnostní epidemiologickou situaci ve státě, pálení čarodějnic. Veřejnou akcí by měl být Orlicko-Bystřický pohár v dobrovolném požárním sportu a samozřejmě by rádi uspořádali i další akce. Vše se bude odehrávat pod taktovkou pokynů a nařízení Vlády ČR.

Čtenářská diskuze