Na Zemské Bráně byla předána pěší trasa Hřebenovka, má nové logo

ORLICKÉ HORY – Na Zemské bráně v Orlických horách byla poslední říjnový den slavnostně předána nově vyznačená pěší turistická trasa Hřebenovka, etapa na území Pardubického a Královéhradeckého kraje.

DSC_4428

Foto: KHK kraj

Trasa má nové logo, které se používá na směrovkách i na tabulkách místního názvu včetně nového názvu Hřebenovka. Vyznačení trasy provedl Klub českých turistů a je jednou z aktivit v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část.

Předání se zúčastnili partneři projektu, zástupci dotčených obcí, spádová turistická centra a zástupci značkařů Královéhradeckého a Pardubického kraje. Značení symbolicky předal předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek do rukou členů Rady Pardubického kraje Hany Štěpánové a René Živného a člena Rady Královéhradeckého kraje Pavla Hečka.

„Díky vynikajícímu systému značení českých turistických tras můžeme putovat krajinou bez obav, že se ztratíme. Na Hřebenovce si přitom užijeme i kouzlo přírody Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků. Jsem rád, že můžu být u toho, když se realizuje dobrý nápad, který bude dlouhodobě sloužit široké veřejnosti,“ sdělil radní René Živný.

Projekt je zaměřen na obnovení historické dálkové turistické trasy s několika propojeními přes hranici, vybudováním doprovodných investic a masivní propagační kampaní pod společnou značkou Hřebenovka. Hřebenová trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu, což zajišťuje vysoké přeshraniční efekty.

11 rozhleden

Pro zvýšení atraktivity příhraničního území bude vybudováno 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden či vyhlídkových míst, nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé tři rozhledny jsou na nových místech a využívají lokálního turistického potenciálu.

Dále v rámci projektu vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek), která budou zaměřena na propagaci Hřebenovky a společného území a bude obnoven Jánský most v Neratově, který bude obnovením duchovního i reálného spojení obou států.

„Věřím, že Hřebenovka díky svému trasování krásnou krajinou česko-polského příhraničí, kde navíc v dohledné době přibydou i další turistické atraktivity v podobě rozhleden, přitáhne spoustu turistiky chtivých zájemců a dojde tak k dalšímu rozvoji této oblasti,“ dodal radní Pavel Hečko.

Čtenářská diskuze