Na zámeckém nádvoří brzy vykvetou nové okrasné stromy

ČASTOLOVICE – Od čtvrtka 24. května do neděle 27. května se konaly Dny soukromých hradů a zámků, které pořádala Asociace majitelů hradů a zámků s cílem přiblížit návštěvníkům rozmanitost a hodnotu kulturního dědictví, o které pečují soukromí vlastníci. Do tohoto projektu se zapojil i zámek Častolovice se svým programem.
DSCF8656
„Ve čtvrtek 24. května byly na počest paní Olgy Havlové, která by v letošním roce oslavila 85. narozeniny, na nádvoří vysazeny dva stromy pavlovnie plstnaté. Tato výsadba proběhla ve spolupráci s Výborem dobré vůle – nadace Olgy Havlové v rámci projektu Strom pro Olgu Havlovou. Paní Havlová byla dlouholetou přítelkyní majitelky zámku Diany Sternbergové. Toto přátelství, které začalo díky knížeti Karlu Schwarzenbergovi, který se osobně celé akce zúčastnil, bylo jedním z důvodů proč se paní Sternbergová rozhodla vrátit do Čech a získat zpět rodinný majetek,“ uvedla Kateřina Kovaříčková ze správy zámku.
Pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa), česky též paulovnie plstnatá, je známá jako takzvaný čínský císařský strom. V České republice je rychlerostoucí strom s velkými listy a nádhernými květy (fialovými zvonky)využíván především jako ozdobná rostlina.
Další událostí konanou na zámku u příležitosti Dnů soukromých hradů a zámků byla Výstava psů z Psího domova v Lukavici, která se uskutečnila v sobotu 26. května a jejímž cílem bylo nalézt pro některé z nich nový domov.
„Bylo možné si některého z nabízených pejsků vypůjčit a zamířit s ním na poznávacího procházku zámeckým parkem. Během procházky si tři pejsci našli nové domovy, do kterých rovnou ze zámku zamířili,“ doplnila Kateřina Kovaříčková.

Čtenářská diskuze