Na vozíku do jeskyní? Proč ne!

Tímto heslem jsme 21. srpna zahájili naši víkendovku a vyrazili poznávat Moravský kras.

RYCHNOV N. K. – Plán Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem ORION byl poměrně velký, takže jsme vyráželi opravdu brzy a doufali, že se nám podaří vše splnit.

Jako první jsme navštívili firmu Naděje v Brodku u Konice. Jarmila Podhorná nám představila svoji firmu, která se zabývá pěstováním léčivých bylin a jejich následným zpracováním do léčivých tinktur a mastí. Tady jsme okoukli, co bychom ještě mohli pěstovat v naší zahradě v Centru ORION. Dále jsme měli namířeno do nedalekého westernového městečka v Boskovicích. Po doplnění energie v místním saloonu jsme zhlédli úsměvné představení o proradném Černém jestřábovi a prohlédli si celý areál tohoto zajímavého místa.

Sedm vozíčkářů

V Moravském krasu jsou pouze tři jeskyně, které mají bezbariérový přístup a dvě jsme si během našeho výletu prohlédli. Cestovalo s námi sedm vozíčkářů a pouze dva už v jeskyních byli, takže pro všechny to byl velký zážitek. Prozkoumávali jsme krápníkovou výzdobu v jeskyních Sloupsko – Šošůvských a Výpustku. Ta druhá je trochu jiná, ale rozhodně také zajímavá – v části je expozice vojenská, protože z této jeskyně si za války udělali Němci podzemní továrnu na výrobu motorů a následně tam naše armáda měla své zázemí až do roku 2007. Připomnělo nám to vojenské bunkry, které známe od nás z Orlických hor – ale tam žádný náš vozíčkář také nebyl – nejsou bezbariérové – samé schody…

Druhá část byla už opravdu jeskyně, s velkými prostorami a moc hezkým hudebním a světelným překvapením. A další překvápko nás čekalo v hlavní budově – kde jsme si prohlédli nově otevřenou interaktivní expozici věnovanou Moravskému krasu, jeskyním, speleologii a archeologickým nálezům.

Na programu byl i zámek

Nejenom jeskyně jsme ale poznávali během naší víkendovky. Navštívili jsme zámek Rájec nad Svitavou, kde nás ohromila veliká knihovna s více jak 60 000 výtisky. Procházku parkem jsme si zpestřili plněním úkolů šneka Krasíka. A věřte, že ty úkoly nebyly vůbec jednoduché – i mydospělí jsme si někdy museli dlouho lámat hlavu, ale nakonec se vše podařilo a děti získaly malou odměnu. Nedaleko jeskyně Výpustek je obec Křtiny s barokním zámkem a krásným kostelem, který projektoval architekt J. B. Santini – Aichel (i kostel Nejsvětější trojice v Rychnově je upraven tímto architektem). Náš víkendový plán byl touto prohlídkou splněn a my se mohli vydat domů.

Uvědomili jsme si, jak rychle běží čas a co se všechno dá za tři dny stihnout. Opravdu jsme toho viděli a prožili hodně, nechyběl humor, legrace, zajímavé informace a poučení. Byla to poměrně náročná akce, vyzkoušeli jsme fyzičku asistentů – nástupy a výstupy do autobusu, zdolávání náročného terénu a kopečků. Za trpělivost a zvládání všech nástrah s úsměvem a v klidu patří asistentům veliký dík.

Tato víkendovka byla finančně podpořena Královéhradeckým krajem, nadací Agrofert a nadací Lesy ČR.

Ilona Mikušová


Foto: Archiv OS Orion

Čtenářská diskuze