Na střední školy nastoupí v září zhruba 6 tisíc prváků

Podle Krajského úřadu v Hradci Králové je to málo, propad se po letech zastavil

HRADEC KRÁLOVÉ – Je to přibližně stejný počet jako vloni, dlouholetý úbytek studentů se tak letos konečně zastaví. Přestože přesná čísla o počtech studentů prvních ročníků budou k dispozici na konci měsíce září, je jasné, že třídy středních škol budou stále poloprázdné.

Kraj proto v posledních letech kvůli úbytku studentů dále zeštíhloval síť svých středních škol. „Před šesti lety nastupovalo na střední školy o tisíc prváků více než vloni: pokles byl tedy velmi prudký. Letos očekáváme, že jich do prvních ročníků přijde stejně jako vloni, propad se tedy letos konečně zastavil. Kvůli úbytku studentů se během posledních čtyřech let slučovaly některé školy či se rušily třídy. Přesto je třeba v reformě krajského školství tímto směrem dále pokračovat,“ řekl Jiří Nosek, krajský radní pro oblast školství.

Přizpůsobování středoškolské sítě počtu studentů vede nepřímo ke zkvalitnění úrovně výuky na školách. Kvůli nedostatku studentů jsou žáci přijímáni bez potřebných studijních předpokladů, kteří pak v mnoha případech na studium nestačí a musí přestoupit na – pro ně – vhodnější obory. Úroveň vyučování na studijně náročnějších školách tak může klesat, protože se přizpůsobuje právě těmto žákům. „Za objektivnost kritérií pro přijímání žáků odpovídají ředitelé škol. Vzhledem k nestandardizovanému systému klasifikace na základních školách je vhodné, aby byl u maturitních oborů pro přijetí převažujícím kritériem s nejméně poloviční vahou výsledek přijímací zkoušky, a to bez ohledu na klasifikaci ze základní školy,“ dodal radní Jiří Nosek.

(ež)

Čtenářská diskuze