Na seskoky chrudimských výsadkářů navázalo cvičení složek IZS

KRAJ – Po dlouhých letech se vrátili do královéhradeckého regionu chrudimští výsadkáři 43. výsadkového pluku AČR s výcvikem, během kterého prováděli seskoky padákem do vln vodního díla Rozkoš. K výcviku se připojily i složky IZS z Královéhradeckého kraje. Při té příležitosti si totiž prověřily svou připravenost při mimořádné události, kdy bylo nutné provést záchranu většího počtu osob z vodní hladiny. Cvičení se uskutečnilo v úterý 14. června, během celého dne zrealizovalo přes 150 výsadkářů celkem 11 seskoků.

Seskoky do vody provádí AČR pouze v letním období, a to 2x až 3x ročně na různých místech. Do vody přitom mohou seskakovat pouze zkušení výsadkáři, kteří mají za sebou 20 seskoků a více.

„Po seskoku byli vojáci jako figuranti zachráněni zasahujícími složkami z vody a transportováni na určené místo. Více než padesátka hasičů, vodních záchranářů a policistů tak měla příležitost nacvičit si postup a nasazení většího množství sil a prostředků při scénáři, podle kterého „tonulo“ ve vodě více lidí najednou. Po každém seskoku bylo potřeba zachránit až 15 figurantů,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Cvičení se ze složek IZS Královéhradeckého kraje zúčastnilo 8 profesionálních jednotek HZS KHK (stanice Hradec Králové, Trutnov, Dobruška, Velké Poříčí, Rychnov nad Kněžnou, Jaroměř, Jičín, Dvůr Králové nad Labem), 4 jednotky sborů dobrovolných hasičů (Velká Jesenice, Česká Skalice, Nové Město nad Metují, Jaroměř), Policie ČR (OOP Česká Skalice), Vodní záchranná služba – ČČK, všechny záchranné složky byly vybaveny celkem 15 čluny. Seskoky prováděli příslušníci AČR 43. výsadkového pluku. Za poskytnutí prostor pro zázemí patří poděkování SK Vodní sporty Rozkoš, z. s.

Čtenářská diskuze
Tags: ,