Na Rychnovsku se připravují další projekty za miliardy

RYCHNOVSKO – Královéhradecký kraj i nadále připravuje investice v rámci průmyslové zóny Solnice-Kvasiny. Odboráře kvasinské automobilky o tom informoval hejtman Jiří Štěpán.

modernizace nemocnice Rychnov

Modernizace nemocnice Rychnov.
Vizualizace: KHK kraj

V následujících letech by zde kraj spolu se státem a okolními obcemi měl proinvestovat více než šest miliard korun. V plánu jsou silniční obchvaty, ale i modernizace rychnovské nemocnice.

„Vedle dopravy a bydlení je pro život v každém regionu důležitá zdravotní péče. V tuto chvíli čekáme na výzvu ministerstva zdravotnictví, abychom mohli začít pracovat na projektu modernizace rychnovské nemocnice za 380 milionů korun. Bez tohoto kroku se nepohneme dál,“ konstatoval hejtman Jiří Štěpán během setkání odborářů kvasinské Škodovky.

Dodal, že aktuálně jedná o dalším postupu osamostatnění rychnovské nemocnice, která spadá pod Oblastní nemocnici Náchod. Dle něho by tento administrativní krok měl stabilizovat současný personální stav.
„Chci, aby Rychnov řídili Rychnováci a Náchod Náchoďáci,“ řekl hejtman Štěpán a sálem hotelu Weldis v Dlouhé Vsi se nesl potlesk odborářů.

Královéhradecký kraj plní memorandum o spolupráci z roku 2015, které uzavřel s Vládou ČR a společností Škoda Auto, a.s., a které počítá s investicemi v okolí průmyslové zóny Solnice-Kvasiny ve výši šest miliard korun. Finance přislíbila vláda v červnu 2017.

I.14 Solnice - obchvat

Plánovaný obchvat Solnice.
Vizualizace: KHK kraj

Nemá chybět obchvat Solnice či nemocnice

V plánu jsou silniční projekty, které zajistí větší bezpečnost a plynulejší dopravu na Rychnovsku. Jedním z nich je například obchvat obce Solnice v délce dvou kilometrů za téměř půl miliardy korun. Realizovat by ho mělo Ředitelství silnic a dálnic ČR mezi roky 2020 a 2021.

Jak bylo řečeno, kraj počítá i s přístavbou a modernizací rychnovské nemocnice za 380 milionů korun. Hodlá zde vybudovat urgentní příjem a moderní operační sály. To zvýší kvalitu zdravotní péče pro spádovou oblast s minimálně 80 tisíci obyvatel. Krajské Centrum investic, rozvoje a inovací vyhotovilo projektový záměr a čeká pouze na výzvu ministerstva zdravotnictví, aby mohlo začít s přípravou projektové dokumentace.

Do průmyslové zóny Solnice-Kvasiny aktuálně dojíždí za prací přibližně 12 tisíc lidí. Z toho 8,5 tisíce zaměstnává přímo automobilka Škoda Auto, a. s, která v místním závodě ročně vyrobí na 300 tisíc automobilů, což je třetina celkové produkce celé společnosti.

Čtenářská diskuze