Na mistrovství Evropy mělo svého zástupce také Českého Meziříčí

Zprava: Pavel Tomeš, Jan Pábl, Jiří Kloz, Vladimír Hyndrák, Sudekatsu Tanno, Junichi Kusama, Masato Nakamura, Karel Dlouhý, Petr Koubek, Petr Stejskal, Štěpán Korecký, Dominik Střihavka.

Zprava: Pavel Tomeš, Jan Pábl, Jiří Kloz, Vladimír Hyndrák, Sudekatsu Tanno, Junichi Kusama, Masato Nakamura, Karel Dlouhý, Petr Koubek, Petr Stejskal, Štěpán Korecký, Dominik Střihavka.

 

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - Koncem roku se konalo v řeckých Athénách již 26. mistrovství Evropy v japonském bojovém umění iaidó. Výprava z České republiky čítala 9 sportovců, z toho 4 byli ze Sportovního oddílu Nozomi Dojo Hradec Králové.

Sportovní klání probíhalo tradičně ve třech dnech. V prvním dnu japonská delegace učitelů iaidó předvedla účastníkům mistrovství důležité body cvičení iaidó. Vedoucím japonských učitelů byl Junichi Kusama sensei, iaido Hanshi 8. DAN. Přítomní sportovci se rozhodně přiučili dalším bodům tohoto bojového umění. Získali také cenné rady, což je určitě pro každého sportovce velmi důležité. Ne každý den se mohou setkat s takovým učitelem.

Druhý den se konaly závody jednotlivců, v nichž většina českých sportovců postoupila z poolu (ze základní skupiny). V zápasech K.O. bohužel postupně skoro všichni podlehli, až na Petra Koubka z Prahy, který v kategorii 1. DAN získal 3. místo.

BSF Pavel Tomeš 2019 upr

 

Nebyl to však jediný úspěch české výpravy. Při ukončení závodů a slavnostním vyhlašování výsledků rozhodčí vyhlašují cenu Best Fighting Spirit (cena rozhodčích za bojové nasazení). Tato cena je za vynikající sportovní výkony, za celkový dojem, bez ohledu na to, zda dotyčný sportovec získal nějakou medaili. Tuto prestižní cenu obdrželi dva členové české výpravy a o to cennější je to, že oba jsou z hradeckého oddílu Nozomi Dojo. Cenou Best Fighting Spirit se mohou pyšnit v kategorii 1. DAN Jan Pábl a v kategorii 4. DAN Pavel Tomeš (z Českého Meziříčí).

Třetí den se konaly závody týmů a zkoušky na vyšší stupně. Čeští sportovci v týmech nepostoupili ze skupiny. Na závěr složil Dominik Střihavka zkoušky na 1. DAN a Jan Pábl na 2. DAN.

Mistrovství není jen o sportování, ale také o setkání sportovců z celé Evropy, kteří přijeli z 25 zemí. Všichni mohli sbírat zkušenosti při samotných závodech, ale i při přátelských setkáních sportovců i učitelů, kterých bylo také mnoho.

Dagmar Honsnejmanová

Čtenářská diskuze