Myslivosti v Liberku zdar!

LIBERK – V kostele apoštolů svatého Petra a Pavla zavrzaly schody, vedoucí na kůr. To mě probudilo ze snění. Vlastně ne tak docela. Celou tu dobu, po kterou jsem poslouchal kázání pana faráře na svatohubertské mši, jsem měl pocit, že jsem se ocitl ve snu. Jako bych najednou byl na mši těsně po dokončení kostela, někdy na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Nebo o sto let později. Je to jako výlet v čase.

Vaříme s Habadějem – družstvo Myslivecké společnosti Matrix-Třebešov. Foto: Jiří Králíček

Vaříme s Habadějem – družstvo Myslivecké společnosti Matrix-Třebešov. Foto: Jiří Králíček

Na stejném jevišti jsou stejné kulisy, jen herci a kostýmy se mění. Také jevištní mluva. Ale obsah zůstává kupodivu stejný. Jsem přesvědčen o tom, že se stejnou pokorou před bohem, lesem, zvěří a lovem zde stáli kdysi lovčí s kušemi a krátkými tesáky. Že s pokorou tu stáli i loupeživí rytíři a lapkové. A že i smečka loveckých psů ztichla, když zazvonil zvon, svolávající k setkání v kostele. Tady v kostelních lavicích si byli vždycky všichni rovni – lhostejno zda Češi, nebo Němci, bohatí, nebo chudí. Protože duch pokory a víry je všechny spojil. A tak tomu bylo i na svatohubertské mši v Liberku l.P. 2013, kterou nechalo sloužit Myslivecké sdružení Liberk – Hláska. Na mši, kterou na lesní rohy doprovodili Hubertovi trubači. Na mši, na které mě ze snění o lásce a pokoře probudily vrzající schody. Jsem rád, že díky dobrým lidem můžeme ještě žít ve snech.

Standa Berkovec

 

Tajný recept z Liberských slavností odhalí Habaděj

Liberk – Více než pět set spokojených návštěvníků, slunečná obloha, deset družstev soutěžících ve vaření zvěřinového guláše, moderátor Standa Berkovec, excelentní výkon dechové hudby Stříbrňanka a především výborná zábava. To byly letošní Liberské myslivecké slavnosti, jejichž mediálním partnerem byl i Orlický týdeník.

Režisér filmu Jedlíci Tomáš Magnusek ve stánku budoucího vítěze, Mysliveckého sdružení Lichkov. Foto: Jiří Králíček

Režisér filmu Jedlíci Tomáš Magnusek ve stánku budoucího vítěze, Mysliveckého sdružení Lichkov. Foto: Jiří Králíček

První místo v soutěži vaření guláše získalo podle odborné poroty družstvo Mysliveckého sdružení Lichkov, u veřejnosti vyhráli gulášoví specialisté Mysliveckého sdružení Lukavice.

Zvláštní cenu za originální recept obdrželo družstvo Myslivecké společnosti MATRIX, a.s. Třebešov . Rozhovor s jeho zástupcem, včetně odtajnění přísně střeženého receptu, odvysílá

Český rozhlas Hradec Králové v pořadu Vaříme s Habadějem.

Jiří Králíček

Čtenářská diskuze
Tags: