Muzeum krajky představuje výstavu Můj svět z nití

VAMBERK – Vamberecké muzeum zve všechny zájemce na novou výstavu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slavnostní zahájení se uskuteční 28. června, ale výstava už je otevřena.
Foto: MOH Rychnov nad Kněžnou

Novou výstavu s názvem Stanislava Losová: Můj svět z nití je od začátku května k vidění v Muzeu krajky ve Vamberku. Její slavnostní zahájení se však uskuteční až 28. června 2019, a to u příležitosti Mezinárodního setkání krajkářek. Spojeno bude s autorskou módní přehlídkou. Prezentace, která tu je k vidění do začátku září letošního roku, má být oslavou významného životního jubilea české textilní výtvarnice a krajkářky Stanislavy Losové.

Dětství v Kostelci

Stanislava Losová se narodila 10. ledna 1959 v Rychnově nad Kněžnou a vyrůstala v Kostelci nad Orlicí. Ke světu textilu a krajky tíhla již od malička.

„Úplně všechno začalo v mých čtyřech letech, kdy jsem se naučila navléknout nit, uvázat uzlík a ustřihnout kousek látky. První sukénka na panenku byla na světě. Mnohé jsem odkoukala také od své maminky, která na nás šila, pletla a háčkovala. Paličkovat mě naučila babička, která zprvu příliš nechtěla, připadala jsem jí ještě moc maličká,“ vzpomíná výtvarnice.

Osudovou se stala pro Stanislavu Losovou chvíle, když ve třetím ročníku studia na gymnáziu slyšela o možnosti studia užitého umění v zahraničí, v dnešním Petrohradě.

„Rodiče nebyli proti, abych si podala přihlášku, protože věřili, že se na školu nedostanu. Ale když si člověk něco moc přeje…,“ říká Stanislava Losová.

Po šestiletém studiu na Petrohradské státní akademii umění a designu barona Stieglitze, kde získala titul akademická malířka, se vrátila zpět do vlasti a byla přijata do Českého fondu výtvarných umělců. V letech 1983 až 1990 byla zaměstnána jako výtvarnice v družstvu Vamberecká krajka Vamberk. Od roku 1990 je na volné noze, před dvěma lety založila značku „Muz“.

Ve své tvorbě se Stanislava Losová věnuje především paličkované krajce a malbě na hedvábí. Svými díly vyjadřuje spíše své vnitřní pocity než vnější podobu věcí.

„Velice ráda se inspiruji přírodou. Obdivuji sílu stromů a klid krajiny,“ přiznává výtvarnice. Důležitá je pro ni i praktičnost jí vyrobených oděvů.
„Ráda používám techniku vrapování. Chci, aby péče o oblečení byla co nejjednodušší. Takové šaty smotáte a prostě hodíte do kufru,“ směje se Stanislava Losová.

Její současné modely kombinují hedvábí a paličkovanou krajku, tedy dvě nejdůležitější oblasti tvorby, které však spojila teprve nedávno.

Na výstavě Můj svět z nití uvidí návštěvník na sto krajkových exponátů z autorčiny tvorby.

Půlroční přípravy

„Příprava trvala od loňského podzimu, kdy jsme společně domlouvali základní propozice. V lednu letošního roku jsme začali připravovat skládačku a plakát. Exponáty jsme přivezli z Brna už před Velikonocemi. Samotná instalace proběhla o víkendu 28. až 30. dubna, nyní se těšíme na návštěvníky,“ říká kurátorka výstavy Martina Rejzlová.

Prezentace je koncipovaná jako průřez tvorbou výtvarnice Stanislavy Losové. Za povšimnutí určitě stojí hedvábné šaty s paličkovanou krajkou.
„Paní Losové se po dlouhé době podařilo vrátit ručně paličkovanou krajku do šatníků současné ženy také díky tomu, že ji našívá šicím strojem na hedvábné šaty, které následně vypere a navrapuje. A to tak, že se šaty stočí do ruličky, přehnou a nechají se tři hodiny sušit. Po usušení se nežehlí,“ dodává Martina Rejzlová.

Návštěvníka vambereckého muzea jistě okouzlí nejen límce různých barev, tvarů a závěsné prostorové krajky. Výstava potěší především ženské publikum, ale na své si tu přijdou také milovníci zahrádek. Proč? Přijďte se podívat a uvidíte.

Čtenářská diskuze