RYCHNOV N. K. – O očkování na Rychnovsku jsme si popovídali s ředitelem rychnovské nemocnice Lubošem Mottlem.
Společenské centrum v Rychnově se opět přizpůsobilo dějinné situaci. Z bývalého sjezdového centra komunistů se proměnilo v očkovací centrum, ve kterém se bojuje proti koronaviru.
Na přípravě centra se podílel Královéhradecký kraj spolu s městem Rychnov nad Kněžnou a rychnovskou nemocnicí. Pravě jejího ředitele Luboše Mottla se Orlický týdeník zeptal na několik otázek.
Na vzniku rychnovského očkovacího centra jste spolupracovali s krajským úřadem, s kým konkrétně?
„Spolupráce byla velmi intenzivní. Koordinace byla přímo v gesci kanceláře hejtmana a podílelo se na ní více odborů Královéhradeckého kraje, od oddělení krizového řízení, přes majetkové až po tiskový odbor.“
Zasobování zajišťuje nemocnice sama
Ve Společenském centru je celkem pět očkovacích míst s tím, že měsíčně by zde mělo být vyočkováno až 15 tisíc dávek. Jakým způsobem bude fungovat zásobování centra vakcínami?
„Zásobování očkovací centra si zajišťuje nemocnice sama. Vakcíny si v současné době dováží z krajského dispečinku, který je zřízen ve fakultní nemocnici Hradec Králové.“
Kterými z dostupných očkovacích látek se bude v centru očkovat?
„Centrum je připraveno očkovat všemi očkovacími látkami, které jsou a budou v ČR řádně registrovány.“
Máte představu, jak dlouhá bude časová proluka mezi prvním a druhým očkováním?
„Časová prodleva – rozestup mezi podáním první a druhé dávky je dán vždy závazně výrobcem každé vakcíny. Pohybuje se dle typu vakcíny od 21 do 84 dnů. Samozřejmě je tam vždy určitá tolerance v termínu podání druhé dávky v rozmezí několika dnů.“
Budete zásobovat očkovacími látkami i praktické lékaře v okrese Rychnov nad Kněžnou?
„Je to jedna z možných a současně diskutovaných variant a už jsme si ji zkusili. Logicky však vzato je to role pro profesionálního distributora, který je v současné době soutěžen na celostátní úrovni.“