Morgan Freeman: „Rasismus skončí, až o něm černoši přestanou mluvit“

Rangers v Slavia Prague, UEFA Europa League, Round Of 16, Second Leg, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, UK - 18 Mar 2021

RYCHNOV N. K. – Zápas Slavie se skotskými Rangers neskončil po závěrečném hvizdu odvety a postupem červenobílých do čtvrtfinále, ale pokračuje, řečeno fotbalovou terminologií, prodloužením. O incidentu Ondřeje Kúdely s Glenem Kamarou během zápasu jsme psali už v minulém vydání. Kamara Kúdelu nařknul z rasistické urážky. Vše mělo dohru ještě po utkání, kdy Slavii nebylo umožněno dostat se půl hodiny do kabiny, navíc přišla vendeta Kamary, který v útrobách stadionu napadl slávistického stopera pěstí.

Ze zápasu Evropské ligy se tak stal mezinárodní skandál, jenž se neřeší jen na úrovni UEFA, ale mají ho v rukách i advokáti obou klubů. I z toho důvodu a také z obav o bezpečnost Ondřeje Kúdely stáhla Slavia svého hráče z dnešního utkání reprezentace ve Walesu. Je otázkou, jak tento problém vyřeší při odvetě čtvrtfinále Evropské ligy proti londýnskému Arsenalu, neboť právník Glena Kamary hrozí, že pokud Ondřej Kúdela přicestuje na Britské ostrovy, bude převezen k výslechu.

V minulém týdnu na sociálních sítích kolovalo video fotbalisty Martina Fenina, v němž se vyjadřuje k slovní roztržce Kúdely a Kamary.

„Absolutně nechápu, proč se tohle řeší a dělá se z toho takový skandál. I kdyby opravdu Kúdela Kamaru urazil tou nejhorší nadávkou, musí být na to připraven a překousnout to. Fotbal je hra chlapů a emoce, nadávky a provokování k tomu patří. Kam až budeme ustupovat? To se za chvíli máme bát kopnout nebo zfaulovat hráče tmavé pleti, aby nás nenařkli z rasismu?“ vrátil se k odvetě Martin Fenin.

V minulém vydání jsem psal, že nejsem zastáncem rasismu, ale pokud to vztáhnu na fotbal a sport obecně, má Martin Fenin pravdu. Jsou věci, které by měly zůstat na hřišti, stejně tak jako se mluví o

zákonu kabiny, co má zůstat v ní. Vzpomeňme si na finále MS v Německu 2006 mezi Francií a Itálií, kdy neudržel nervy na uzdě současný trenér Realu Zinedine Zidan, po „hlavičce“ do hrudníku Itala Materazziho byl vyloučen a Francie po remíze 1:1 nakonec přišla o zlato v penaltovém rozstřelu. Materazzi údajně nazval Zidana teroristou a ještě urazil jeho sestru, když ji dvakrát označil za prostitutku. Ani jeden z účastníků nikdy svou verzi do médií neventiloval.

Své by k tomu mohli říci dva hokejisté Bílých Tygrů Liberec – Petr Jelínek a Dominik Lakatoš, který tuto sezonu odehrál ve Vítkovicích. V hokejových arénách jsou častováni pokřikem „cikáne“! Petr Jelínek má pouze vizáž řadícího k romské komunitě a Dominik Lakatoš je polovičním Romem ze strany otce. Jak Lakatoš přiznal, tohle vůbec neřeší, stejně jako provokace od protihráčů. Nikdy jste neviděli, že by jezdil za rozhodčími a žaloval, jak ho někdo urazil.

Stejné to mělo být i v případě Kamary!

Momentálně světem cloumají nepokoje způsobené falešným pocitem, že se nad světem vznáší falešná hrozba rasismu. Jenže ona není falešná. Nápisy Black Lives Matter a hnutí jimi označované momentálně nechce bránit černochy žijící v prostředí bělochů, ale chce je povýšit nad ně. To za pomoci sypačů popela na svou hlavu z řad bílou pletí se vyznačujícího obyvatelstva. Umělá solidarita popírající realitu, kterou jsou skutečně rovné možnosti vyniknout, se stala normou hloupých lidí. Přitom řada černochů, kteří se dostali o kus dále než na hranici vlastního ghetta stvořeného těmi nepřizpůsobivými, popírá samotnou existenci rasismu a třeba známý herec Morgan Freeman prohlásil, že rasismus skončí, až o něm černoši přestanou mluvit. Schovávat se za něj a vymlouvat se, že právě ten způsobuje „bídu“‘ černochů, je pouze alibismus a manipulace s fakty. Opět je třeba připomenout nesmírné bohatství některých sportovců, umělců, podnikatelů a vládců černé pleti. A také drzost Lewise Hamiltona, který si stěžuje na špatný přístup k černochům, přestože sám je ukázkou VIP osoby, jejíž vzestup a vývoj hradili převážně bílí mentoři a sponzoři.

Foto: čtk.

Čtenářská diskuze