Mladí cyklisté získali na mistrovství Evropy v Polsku zlaté medaile

ČASTOLOVICE – Častolovická škola zažívá další historický úspěch. V Polsku na 27. Evropské dopravní soutěži vybojovala titul mistra Evropy. Ve dnech 21. – 24. Září již po desáté mladí cyklisté Základní školy Častolovice reprezentovali Českou republiku na mistrovství Evropy mladých cyklistů v Bochnii, ve městě soli, v Polsku.

Po vítězství v základním kole, oblastním kole, krajském a republikovém kole byli nominováni reprezentanti Romana Dlasková, Nikola Podzimková, David Slezák a Adam Jedlička, náhradnice Adéla Přibylová. Přípravu jsme vůbec nepodceňovali, neboť jsme věděli, že závěrečné soutěže se zúčastní jenom ti nejlepší z celé Evropy. Začala tvrdá práce. O prázdninách jsme se scházeli vždy v pondělí a těsně před závodem jsme pilně trénovali každý den na dětském dopravním hřišti v Častolovicích jízdu zručnosti. Ve škole jsme pilovali teoretickou znalost křižovatek, vymýšleli jsme různé formy, protože jsme ze zkušenosti z mistrovství věděli, že znalosti v teorii rozhodnou.

Po této přípravě se s velkým nadšením pustily do boje s ostatními státy z Evropy. Účast potvrdilo 20 států z Evropy. Celá soutěž se odehrává v osmi sekcích a probíhá v kryté sportovní hale. Tato soutěž na evropské úrovni prověří mladé cyklisty, jak mistrovsky zvládají techniku jízdy na kole přes stanovené překážky, které určuje technický výbor FIA Ženeva. V teoretických znalostech musely děti prokázat velmi dobré znalosti v řešení křižovatek, zapamatovat si různé dopravní situace na fotografiích. Společně řešili chyby, které provedl cyklista na obrázku, sestavili správné pořadí obrázků při odbočování cyklisty vlevo, museli najít součástky jízdního kola a na mapě najít cestu do školy domů podle pravidel silničního provozu. Úkoly plnili jednotlivě nebo ve skupinách a k tomu byli časově omezeni. Další disciplínou byla výtvarná soutěž na téma: Vymysli dopravní originální značku (naše práce byla odměněna hodnotnou cenou za 3. místo z 80 nápadů). Doplňkovou disciplínou byly „ opilé brýle“, které měly dětem ukázat, co s nimi udělá alkohol nebo omamné látky. V letošním roce byly všechny týmy velmi dobře připraveny a o pořadí opravdu rozhodovalo i velmi malé zaváhání.

Po loňské stříbrné medaili ve Francii neměly děti snadnou úlohu. Nervozita a odpovědnost svazovala nohy, ruce se klepaly, objevily se i slzičky z nějakého neúspěchu. Děti svou bojovností hlavně v druhé části závodu neudělaly jedinou chybu a v celkovém pořadí se umístily na 1. místě a přivezly domů zlaté medaile.

Jejich heslo „Častolovice mají talent nejvíce“ a bojovný pokřik s velkým maskotem přilákal spousty fotografů. Vítězný pokřik a radost z 1. místa ohromil všechny účastníky závodu. Svým skvělým výkonem navázali na úspěchy svých předchůdců a obohatili sbírku cenných kovů, kterou se naše škola pyšní.

Po vyhodnocení soutěže jsme sjeli do solného dolu v polském městečku Bochnia, ležícího několik desítek kilometrů na východ od Krakova. O tom, že se čtvrt kilometru pod zemí dá hrát basketbal, vozit se na skluzavce nebo tancovat na diskotéce, jsme se na vlastní kůži přesvědčili. Zatímco v minulosti důl přinášel lidem bohatství, dnes se do něho jezdí za zdravím.

Solný důl v Bochnii je nejstarší v Polsku, byl založen v roce 1248. Sůl se tu přestala těžit před dvaceti lety a v roce 1995 se změnil na lázně.

Druhý den nás čekalo sportovní dopoledne v kempu CAW Borka, kde jsme byli ubytováni. Ponořili jsme se do tajemných chodeb pevnosti, vyzkoušeli jsme si volný pád a na laně jsme zdolávali přejezd přes vodu. Někteří si vyzkoušeli jízdu ve formuli. Po výměně dárků při obědě jsme odjeli do starobylého města Krakova, nakoupili dárky a znovu jsme se pustili do podzemí místního rynku. Podzemí nás učarovalo svou velikostí a velmi zajímavým ztvárněním historie tohoto města.

Obdivovali jsme Mariánskou baziliku na Rynku, tržnicei „Sukiennice“ na krakovském Rynku

Unaveni a obohaceni různými zážitky jsme šťastně dojeli krásně vyzdobeným autem s nápisem Czech republic team a znakem obce, kterou jsme reprezentovali. Vše ukončil slavnostní přípitek v pondělí odpoledne před školou, kde na dopravním hřišti započala cesta vítězů. Snad se v budoucnu najdou další pokračovatelé cyklistických, častolovických úspěchů.

Mgr. Alena Zvěřinová

Čtenářská diskuze