Mládě výra se vrátilo do rodného lesa

OPOČNO – Lesníci v úterý 9. června vypustili v opočenské oboře tříměsíční mládě výra velkého, naší největší sovy. Šťastnou náhodou, ale i díky péči lesníků se mládě zachránilo po dubnovém pádu z koruny vzrostlého modřínu.
Jeho dva sourozenci takové štěstí neměli. Z hnízda umístěného 25 metrů nad zemí v koruně modřínu vypadla v dubnu všechna tři mláďata výra velkého, latinsky zvaného Bubo bubo. V té době ještě nebyli malí výři schopni letu. Jedno mládě uhynulo hned, druhé o něco později. Lesníci se domnívají, že příčinou bylo vnitřní krvácení, které mohl způsobit otrávený potkan, jeden z těch, jimiž výři svá mláďata živili.
„Jak to bylo ve skutečnosti, se ale můžeme jen dohadovat. Do koruny stromu jsme teď umístili umělé hnízdo s větvemi pro poslední mládě. Předpokládáme, že na něj budou alespoň dva měsíce ještě dohlížet rodiče,“ uvedl odborník na dravé ptáky Petr Zvolánek.
Právě Petr Zvolánek z podniku Lesy ČR se o mládě spolu se specialistou Vladimírem Jirkou pod záštitou podniku Lesy ČR a Záchranné stanice v Pátku u Poděbrad staral. Mládě také vyšetřili počátkem června veterináři. Podle nich se dokáže už samo uživit.
„Budeme ho nadále sledovat pomocí minivysílačky. Ze signálů poznáme, kde se výr nachází a zda se dokázal bez úhony vrátit zpět do lesa,“ dodal Petr Zvolánek.

Čtenářská diskuze