Mladá naděje Marek Vašátko

Marek Va¨átkoSKUHROV N. B. - Sportovní nadějí našeho regionu je skuhrovský běžec na lyžích Marek Vašátko. I přesto, že mu doma zatím nevisí žádná individuální medaile z MČR, je ve svém sportu velmi úspěšný a jeho dosavadní kariéru zdobí zatím pouze „méně populární“ čtvrtá místa. Co dělá ve svém volném čase, jak hodnotí uplynulou sezonu nebo jaký má vztah ke svému oddílu, nám prozradil v našem rozhovoru.

Marku, co tě čeká v nejbližších dnech?

Jsem teď trochu ve spěchu, protože se ve škole uzavírají pololetní známky a zároveň se chystám na letošní první republikové závody v Novém Městě na Moravě.

S přípravou na sezonu jsi spokojený a jak probíhala?

Spokojený určitě jsem. Začínali jsme na konci listopadu v italském Livignu, kde jsme během deseti dní stihli najezdit opravdu mnoho kilometrů. Poté následoval volnější týden a další týdenní soustředění u nás v Orlických horách, které se díky výborných sněhovým podmínkám také povedlo. Ani o vánočních svátcích jsem nezahálel, a tak věřím, že mám dobře natrénováno.

Co vlastně rozhodlo, že ses rozhodl věnovat běhu na lyžích?

Rodiče mě na něj přihlásili v osmi letech společně s mladším bratrem, který má jistě také velký potenciál. Konkrétně maminka nás v začátcích hodně podporovala a odvozila na většinu tréninků.

Jaké máš plány a sny pro rok 2018?

Tak především bych chtěl být zdravý a neustále se zlepšovat. Výsledky pak už přijdou samy. Rád bych pravidelně bodoval v Českém poháru a jako sen bych označil první republikovou medaili z běžeckého lyžování.

Na stránkách lyžařského svazu se o tobě díky skvělým výsledkům z loňské sezony píše jako o jednom z favoritů na nastávajících mistrovstvích České republiky. Jak se ti to poslouchá?

Poslouchá se to krásně, ale já se radši držím při zemi, protože jsem již starší dorostenec a letos závodím v kategorii se silným ročníkem 2000.

Jak bys zhodnotil tvá republiková čtvrtá místa? Je to spíše smůla nebo jen náhoda, že to dosud necinklo?

Před začátkem minulé sezony jsem si říkal, že bych se chtěl alespoň jednou umístit na velké bedně (TOP 6) a podařilo se mi to dokonce pětkrát. Smůla nebo náhoda? Nevím, každopádně mě vždy porazili ti tři samí, které málokdo v minulém roce dokázal předjet. Letos bude zase vše jinak.

Závodíš v barvách menšího oddílu Wikov SKI Skuhrov nad Bělou. Nevadí ti, že se nervete o přední pozice ve štafetách?

Tak samozřejmě bych radši jezdil více vpředu, ale štafety jsou jen jednou za rok a mám vždy alespoň možnost si ten závod na svém úseku užít. Už ve starším žactvu, kdy jsme postavili krajskou štafetu, mi medaile unikla doslova o fous. Je mi ale líto, že se v tomto trendu nepokračovalo a tak se štafety stavěly v rámci spřátelených oddílů na úkor výsledků. Pevně věřím, že se to do budoucna změní.

Jak to vidíš do budoucna, změníš v juniorech nebo dospělých dres?

Dokud zde studuji, tak měnit dres nehodlám, protože si zde nemám na co stěžovat. Trenér nás nemá mnoho a tento individuální přístup mi vyhovuje. Jelikož hodlám vystudovat vysokou školu, tak případná změna připadá v úvahu podle toho, kam půjdu.

Máš nějaké vzory mezi běžci na lyžích?

Jako snad každý český běžec na lyžích obdivuji Lukáše Bauera a z těch zahraničních mám v oblibě Martina Johnsruda Sundbyho nebo Daria Colognu.

Navštěvuješ osmileté gymnázium v Rychnově. Jde to dohromady se špičkovým sportem na republikové úrovni?

Neříkám, že je to jednoduché, ale skloubit se to rozhodně dá. Díky svým výsledkům mám od pana ředitele zajištěnou vyšší možnou absenci.

Hodně s kamarády cestuješ také po různých běžeckých závodech…

Založili jsme si vlastní amatérský běžecký klub RFOBL, za který společně závodíme. Mimo hlavní sezonu si vždy něco rád zaběhnu, pokud mi to zapadá do přípravy.

(freus/mš)

Čtenářská diskuze