Místo porodnice bude v Opočně domov pro seniory

OPOČNO – V únoru by měla začít příprava přestavby budovy zavřené chirurgie a porodnice v nemocničním areálu v Opočně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tato budova bývalé nemocnice v Opočně se bude rekonstruovat.
Foto: Irena Voříšková

Za zhruba 69 milionů korun zde Královéhradecký kraj hodlá vybudovat nové prostory pro domov pro seniory. Záměr převodu budovy schválili poslední lednové pondělí krajští zastupitelé. Podporu projektu vyjádřila ale také městská zastupitelstva Opočna a Dobrušky.

„Královéhradecký kraj má vůči Opočnu velký dluh. Přestavbou budovy bývalé chirurgie navýšíme počet lůžek pro klienty místního domova pro seniory a dáme nový smysl dlouho nevyužívaným prostorám. Pro obyvatele Rychnovska to bude znamenat navýšení kapacity pobytových služeb o více než tři desítky lůžek,“ informoval hejtman Jiří Štěpán.

S provozem pomůže Dobruška

Záměr převést objekt schválilo Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje. Souhlas s převodem vyjádřili v polovině ledna také zastupitelé Opočna, které nemocniční areál vlastní. Město společně s Dobruškou bude poté zařízení provozovat. Pro tyto účely založí obě města nový subjekt, kterému kraj zrekonstruovanou budovu svěří do užívání.

„Naši zastupitelé jednohlasně podpořili návrh na vznik sociálního zařízení v areálu bývalé nemocnice, které bude sloužit obyvatelům Opočna, Dobrušky i širokého okolí. Musíme se postarat o naše starší občany, když budou potřebovat pomoc, a toto je jedinečná příležitost,“ řekla starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Roční provoz nového zařízení se odhaduje na asi 13 milionů korun. Předpokládá se, že kraj přispěje na provoz částkou přesahující 2,5 milionu korun, dva miliony korun půjdou z rozpočtu města Dobruška. Zbylou část pokryjí platby uživatelů za ubytování, stravu a péči.

„Zpracovaná studie počítá s navýšením počtu lůžek o zhruba 34, což je skoro stejný počet, jaký v současnosti Opočno provozuje. Pokoje v novém zařízení budou většinou jednolůžkové a budou vybaveny samostatným sociálním zařízením. Podrobné technické řešení ale přinese až projektová dokumentace,“ doplnil náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner.

Dle něho si rekonstrukce objektu vyžádá investici ve výši až 69 milionů korun.

Nemocniční areál v Opočně se nachází v centru města. Je proto dostupný jak pro personál, tak pro další navazující služby. Samotný objekt pro plánovanou přestavbu dříve sloužící jako oddělení chirurgie a porodnice má tři podlaží.

V nejbližší době kraj zadá vypracování projektové dokumentace a poté vypíše výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Předání objektu do užívání by se mohlo uskutečnit na přelomu roků 2020 a 2021.

Čtenářská diskuze