Miloš Židík: „My tady dole s tím prakticky nemáme nic společného“

Polibek smrti při volbě předsedy OFS Rychnov v roce 2017? Roman Berbr gratuluje Milošovi Židíkovi, vpravo předseda KFS KHK Václav Andrejs.    Foto: Martin Šnajdr.

Polibek smrti při volbě předsedy OFS Rychnov v roce 2017? Roman Berbr gratuluje Milošovi Židíkovi, vpravo předseda KFS KHK Václav Andrejs. Foto: Martin Šnajdr.

Kauza Romana Berbra se dotýká také KFS KHK a OFS Rychnov, jelikož je to veřejně známá skutečnost, že oba svazy byly poslušnými ovcemi „taťky náčelníka“.

RYCHNOV N. K. – Oba předsedové – Václav Andrejs a Miloš Židík – na valných hromadách volili vždy tak, stejně jako skoro celá česká komora, jak jim Roman Berbr „doporučil“. Naposledy v Olomouci, kde chtěl Berbr protlačit změnu stanov, kterou stopla moravská komora.

Žádné vymezení obou předsedů vůči Berbrovi, stejně jako při zatčení předsedy FAČR Miroslava Pelty v roce 2017, jsme nezaznamenali. Proto jsem byl zvědavý, jak se postaví k současné kauze. Chtěl jsem jak Václava Andrejse, tak Miloše Židíka oslovit, ale po přečtení jejich vyjádření pro Deník, jsem si řekl, že se nic nového nezměnilo a vlastně ani jednoho nemám důvod kontaktovat. A jak oba vidí současnou situaci?

„Určitě je to velký průšvih. Kauza ohrožuje celý fotbal. A pokud se to děje na takové pozici, o to je to horší. Na druhou stranu musím říct, že tyhle kauzy v poslední době nevyznívají úplně jednoznačně a na přesnější výstup bych si počkal, až toho budeme vědět víc,“ nepřekvapil předseda KFS KHK Václav Andrejs.

„Pro fotbal je to opravdu špatná zpráva. Tohle mu uškodí. Není to veselé ani tady pro nás dole, kteří s tím prakticky nemáme nic společného. Pro fotbal to není dobrý signál a ani pro sponzory, kteří nám pomáhají,“ vyznal se předseda OFS Rychnov n. K. Miloš Židík.

Postoj obou mě nepřekvapil. Václav Andrejs si opět chce nechat časový odstup, stejně jakou při kauze Pelta. Ale ten už trvá tři roky, pane předsedo. Možná doufá, a modlí se za nevinu Berbra.

Miloš Židík svým vyjádřením vlastně přiznal, že na valné hromady za něj jezdil volit jeho dvojník, stejně jako na zápasy ČFL v roli delegáta, takže opravdu on za to nemůže.

Oba dva předsedové by mohli společně s dosavadním předsedou Malíkem založit zájezdní divadlo Komici z FAČR a jezdit bavit lidi po celé republice, když všichni tři hodnotí situaci ve stylu „nic jsem nevěděl, Berbra neznám, nic jsem neplatil a ta částka nesouhlasí“.

Ono bude zajímavé sledovat další vývoj kauzy, protože na webu lidovky.cz se objevily informace, že Berbr prý uplácel delegáty valných hromad, aby zvýšil svůj vliv. Mají se všichni předsedové KFS a OFS začít bát?

Jedním, kdo by měl mít stažené půlky, je korunní princ a místopředseda OFS Rychnov Miroslav Martínek, který si brousí zuby na předsednické křeslo v nadcházejících volbách. Dalšího Berbrova nohsleda by tato kauza však měla semlít, stejně jako výše zmiňované předsedy a další obdivovatele „náčelníka“ Berbra.

Pokud však mají všichni dost sebereflexe a kouska cti, měli by z těchto funkcí odejít sami, případně nekandidovat. Nebo budou zase přepřahat na jiného koně? Možné je všechno!

Zarážející je, že na stránkách KFS KHK, ani OFS Rychnov není dodneška žádná zmínka, co se děje uvnitř FAČR. Na stránkách KFS KHK se minulé úterý po demisi Berbra a Damkové objevila pouze zpráva ze Dne okresního fotbalu 2020 v Týništi nad Orlicí. Že by soudruzi čekali na otočení kormidla dějin zpět?

K aktuálnímu dění se nám vyjádřili také zástupci některých klubů. Oslovili jsme naše kluby z krajského přeboru, I.A a I.B třídy a OP II. třídy. Do uzávěrky jsme získali odpovědi níže uvedených klubů.

Z ostatních klubů, které jsme oslovili, jsme žádnou odpověď neobdrželi. Vypadá to, jako by se kluby pořád bály vyjádřit svůj názor. Je to však jejich svobodné rozhodnutí, což respektujeme!

 

1. Jaký je váš názor na současnou kauzu ohledně odstoupivšího místopředsedy FAČR Romana Berbra?

2. Myslíte si, že stačí konec Romana Berbra ve všech fotbalových funkcích, aby se fotbal očistil nebo by mělo přijít zemětřesení na všech úrovních od vedení FAČR až po OFS, kde sedí lidé, kteří k němu byli loajální a svými hlasy na valných hromadách vyjadřovali souhlas s praktikami vedení českého fotbalu, které se touto kauzou jen potvrdily?

 

MARTIN LEV (pouze moje vyjádření, nevyjadřuji se za náš klub) – SEKRETÁŘ T. J. SOKOL LUKAVICE

1) Nesouhlasil jsem nikdy s jeho stylem vystupování, jeho nadřazeností a chováním vůči okolí a byla jen otázka času, kdy na to dojede. Doufám, že s sebou stáhne co nejvíc lidí s ním spolupracujících, kteří se na činnostech, které vrhaly špatný stín na český fotbal, spolu s ním podíleli.

2) Souhlasím s vyčištěním organizace až na nejnižší patra. Z vlastních nedávných zkušeností vím, že spousta činitelů vystupovala při jednáních po vzoru svého oblíbeného a jimi podporovaného „náčelníka“.

 

TOMÁŠ REJZEK – TRENÉR SK PŘEPYCHY

1) Jen to dokazuje, co všichni viděli dlouhou řadu let. Těmto lidem nejde o fotbal.  Fotbal nemůžou řídit rozhodčí a delegáti… To byl snad celosvětový unikát. Fotbal není podřazený rozhodčím. Rozhodčí nejsou sport. Tohle bylo fakt šílený. Slušnej průser! To se musí nechat!

2) Fotbal má velkou šanci. Ano, myslím si, že každý, kdo tohle podporoval, by měl samozřejmě opustit funkce. Bylo by to čestné. Ale jde tu mluvit o cti? Malík tam stále je, pokud se nepletu…

 

PAVEL POTUŽNÍK – TRENÉR SK SOLNICE

1) Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Všichni, co máme rádi fotbal, jsme tušili, že vše ohledně Berbra nebylo košér. Ale chyběly důkazy. A jak se říká, kde není žalobce, není ani soudce. Ale za mne jenom dobře, že skončil.

2) Skončit by měli všichni ve vedení FAČR. Co se týče KFS a OFS, tak asi všechny nemůžeme hodit do jednoho pytle. Určitě se mezi nimi najdou lidé, kteří pracují poctivě a myslí to s fotbalem dobře. Ale je to vše jen můj názor a já věřím, že se blýská na lepší časy.

 

TOMÁŠ PŘIBYL – ASISTENT TRENÉRA SPARTAK OPOČNO

1) Upřímně si myslím, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. V tomto případě bohužel platilo, že to bylo dost pomalu. (směje se) Nicméně doufám, že když už se do toho takto policie vložila, tak má dostatek důkazů na to, aby tohoto pána nedostal ven sebelepší právník. Ale to je ve hvězdách.

2) Jedna vlaštovka jaro nedělá. Bohužel se domnívám, že je stále dost lidí, kteří škodí našemu fotbalu a nebude jednoduché je od toho koryta dostat pryč. Kéž by se to povedlo, protože dobré jméno českého fotbalu je poškozováno v pravidelných intervalech, což je vážně smutné. Nemám zákulisní informace, proč ho lidé podporovali, ale jistý důvod k tomu určitě měli. Všichni víme, jak dopadl Ivan Hašek, který se chtěl obklopit vlastními lidmi a fotbal očistit.

 

TOMÁŠ KRUNČÍK – TRENÉR SOKOL JAVORNICE

1) Lidé jsou nepoučitelní.  S rostoucí mocí roste pocit neohroženosti a chybí jakákoliv pokora. Pomyslný kalich zkrátka přetekl.

2) Pokud se bavíme o „očištění“ fotbalu, tak k tomu podle mne nedojde. Sice se pár lidí obmění, ale většina přesedlá a pojede vesele dál. Na druhou stranu si myslím, že nových zájemců o jakékoliv funkce moc nebude.

 

MARTIN LEMFELD – TRENÉR SK DOBRUŠKA B

1) Jsem rád, že i na něho se dostalo! A doufám, že mu dají takový flastr, jaký si zaslouží!

2) Samozřejmě by bylo dobré očistit fotbalové zákulisí od vrchu až dolů. Všichni však víme, že se tak nestane, protože vždycky tam bude alespoň někdo, kdo svou činnost nedělá pro fotbal, ale pro sebe nebo pro někoho jiného! Takže nám zbývá jen doufat, že se do vedení fotbalových funkcí po různých subjektivních volbách, které nás čekají, dostane co nejvíce férových lidí.

 

ZDENĚK ZOUNAR – VEDOUCÍ MUŽSTVA SK DOBRUŠKA A

1) Skutečnost, že byl v pátek zadržen a od neděle je ve vazbě, hovoří, myslím, za vše. Předpokládám, že kriminalisté za dva roky systematické práce nashromáždili tolik důkazů, že vyšetřování jen tak „nevyšumí“ a nezávislým soudem bude následně spravedlnosti učiněno za dost.

2) Podle mého názoru to může být první krok k celkovému očistnému procesu v celém českém fotbalu a k napravení jeho značně pošramocené pověsti. Na jednu stranu to není pro fotbal vůbec dobrá vizitka, jaké poměry v něm do teď panovaly, ale na stranu druhou se otevřela příležitost na celkovou změnu, a to na všech úrovních. Půjde ale o běh na dlouhou trať, neboť v celé struktuře jsou silně zakořeněné pokřivené zákulisní praktiky.

 

MILAN BOŘEK – TRENÉR FC ZDELOV

1) Konečně si orgány v trestním řízení po dlouhé době našly cestou důkazů cestu k vyčištění našeho fotbalu. Otázkou zůstává, jestli těch důkazů bude dostatek a budou mít patřičnou váhu, aby to postihlo ty osoby, kterých se to týká!

2) Mělo by dojít k celkové výměně od nejvyššího postu až po okresy. Ale to je na dlouhou dobu, jelikož nikdo neví, co vypluje na povrch během šetření. Mělo by být prozatímní vedení do konce roku po svolání mimořádné porady a po Novém roce ve volbách najít vhodné kandidáty na dané posty.

 

RADEK SAZIMA – TRENÉR LOKO BOROHRÁDEK

1) Jenom to vykresluje situaci v našem fotbale, kdo maže, ten jede.

2) Určitě ne, zodpovědnost by měli nést i další na FAČRu. Co se týká na pozicích OFS, tak zde je problém, že v dnešní době to nikdo nechce dělat, a tudíž buďme rádi, že tam někdo sedí.

 

PAVEL NOVÁK a DAN FIDLER – TRENÉR a VEDOUCÍ MUŽSTVA FK DEŠTNÉ

1) Vše muselo být řádně připraveno, i když každý věděl, co se na svazu ohledně vedeni FAČR děje. Policie dle nás shromažďovala důkaz po důkazu. Myslíme, že z jejich strany to byla dost mravenčí práce, kdy rozkrývala skládanku, která se tady formovala už dost dlouho. Doufáme ale, že to neskončí jenom nahoře u toho hlavního… Ale dostane se i na ty rádoby jeho příznivce. Jednotlivec ani skupina jiného názoru by stejně nic nezměnila, ale až policie dokázala přispět k jeho konci ve FAČR.

2) Samozřejmě očista by měla, musí přijít, ale vybrat vhodné kandidáty bude určitě těžké. Na valných hromadách po celé republice, tedy nejenom u nás, těch kejvalů – příznivců Romana bylo a je určitě mnoho a myslíme si, že každý z nás ví, koho tím myslíme!

 

JAN SOUČEK – PŘEDSEDA FO BANÍK VAMBERK

1) Ucho už se utrhlo. (směje se)

2) Měl by odstoupit celý výkonný výbor FAČR. A že předseda a ostatní nic nevěděli, tak tomu se musím smát! Odstoupení všech předsedů OFS? Všichni vědí, jak to bylo a co se dělo před volbou předsedy, ale mnoho hrdinů mezi námi není, aby vystoupili. Měli strach, aby to nepoškodilo jejich klub.

 

JAKUB ZAHRADNÍK – TRENÉR SK ČESKÁ SKALICE

1. Dalo by se říci, že Roman Berbr tak dlouho chodil se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Chtěl bych věřit v to, že jde o nový a lepší začátek.

2. Myslím si, že český a funkcionářský fotbal je tak prorostlý, že je potřeba, aby současní lidé dali své funkce ihned k dispozici a pokud budou znovu zvolení, pak je potřeba to respektovat. Zároveň je mnohem větší nutnost, aby se do fotbalu angažovali lidé, kteří chtějí opravdu pomoci, ale ne sami sobě.

 

PETR TOMÁŠEK – ASISTENT TRENÉRA FC ČESKÉ MEZIŘÍČÍ

1) Vůbec nechápu, proč jméno Berbr mělo kdy něco společného s fotbalem. Vždycky vystupoval jako arogantní „člověk“, manipulátor s lidmi, který dokonale zúročil své zkušenosti v STB.

2) Zažil jsem už éru komunismu a vedení FAČR včetně „lidí“, kteří pana Berbra volili a neustále obhajovali, mi připomínají ten samý spolek. Všichni takto hlasující by měli odstoupit, ale… Podle mě všichni tito pozůstalí zůstanou u koryta, jak jen to půjde. A když bude třeba, převlečou kabát a budou hlásat, že pana Berbra vždycky nesnášeli. Čas ukáže, kteří z nich mají v sobě trochu svědomí a cti a odstoupí nebo se ukážou opět jako bezpáteřní a hrdě budou „pracovat“ pro náš fotbal dál.

 

DAVID HORKÝ – VEDOUCÍ MUŽSTVA FC ČESKÉ MEZIŘÍČÍ

1) O tom, jak to chodí ve fotbalovém zákulisí si štěbetali chlapi u piva od první ligy až po čtyřku – to není žádná novinka. Ale páteční zátah mě osobně překvapil. Asi už nebylo na co čekat, nebyla šance získávat další důkazy, když se letos fotbal prakticky nehrál. Na druhou stranu by důkazy a odposlechy měly být nezvratné a neprůstřelné, protože jestli si obžalovaní najmou za advokáty lidi ze skupiny kolem JUDr. Sokola, tak ti dokáží vysekat i Tádž Mahal z dlažební kostky. (směje se)

2) Pokud zůstane současný stav, tak se nezmění nic. V současném systému jsou lidé, kteří vědí, co mají dělat i bez svého náčelníka. Jsou ale do svých funkcí řádně zvoleni. Avšak nové volební valné hromady do OFS a KFS budou již z kraje nového roku. Kandidovat může každý člen FAČR, buď za svou osobu, nebo může dát dohromady partu lidí a jít do toho společně a ty současné – okoukané vystřídat. Určitě bych neházel všechny do jednoho pytle. Na kraji i na okrese je spousta lidí, kteří chápou, že jsou tu pro nás, a ne my pro ně, a vždy jsou ochotni pomoci – mluvím z vlastní zkušenosti. Stejně tak tomu je i mezi rozhodčími. Je to ale jedna parta, stejně jako v hráčské kabině, tak by si v ní měli také udělat pořádek, jestli chtějí, aby jim to fungovalo a nedělaly se různé partičky. Když to shrnu, tak ti, co jsou ve vedeních krajských a okresních svazů jen kvůli vlastnímu prospěchu, by měli z fotbalu odejít. Ti zbylí, co mají fotbal opravdu rádi a mají čisté svědomí, můžou znovu kandidovat a neměli by mít problém se svým znovuzvolením. Nebo si ve fotbale můžou najít funkci, ve které najdou novou motivaci a budou fotbalu nadále užiteční. Lidé do fotbalu se obecně shánějí strašně špatně.

Čtenářská diskuze