Miloň Čepelka hostem častolovické knihovny

Knihovna v Častolovicích nabídla minulý čtvrtek místním návštěvníkům i čtenářům lákavý program. V rámci literárně-hudební besedy s názvem Ten píše to a ten zas tohle se představili významný spisovatel z Pohoří u Opočna Miloň Čepelka a jeho kolega z pražského nakladatelství ČAS Josef Pepson Snětivý.

IMG_8395

Miloň Čepelka předčítá ze své knihy Mandel sonetů. Vlevo Josef Pepson Snětivý.
Foto: Martina Kalousová

ČASTOLOVICE – Miloň Čepelka, známý cimrmanolog, básník, herec a scenárista navštívil častolovickou knihovnu v rámci neoficiální narozeninové tour na počest jeho nedávného výročí, aby představil svůj nový titul s názvem Monology k živým i mrtvým.

Na klarinet a saxofon ho doprovodil spisovatel, publicista a překladatel Josef Pepson Snětivý, jehož největší vášní je však hudba.

Autorská tvorba spisovatele Miloně Čepelky je značně různorodá a zahrnuje jak povídkové soubory, tak především básnické sbírky. V posledních několika letech napsal tři poetické knihy nesoucí jednotný název Mandel sonetů.

Posluchači literárně-hudební besedy měli příležitost se zaposlouchat nejen do ukázek z této knihy.

Autor představil i část textu z Deníku haiku 2, poezií inspirovanou starou japonskou formou, ukázku z povídkové sbírky A jestli neumřel…, ale zejména úryvek z letošní knižní novinky Monology k živým i mrtvým. Zvláštností této knihy je zejména to, že jsou jednotlivé názvy kapitol ukončeny otazníkem.

„Každá ta povídka, nejsou nijak dlouhé, je nadepsaná otázkou. Domnívám se totiž, že otázky jsou mnohem důležitější než odpovědi. Usiloval jsem o to, aby v knize nebyla pouze témata soukromá, ale aby její součástí byly i témata zahrnující prožitky naší generace,“ prozradil autor.

Aktuální kniha je charakteristická střídáním mužského a ženského pohledu. Působivá je zejména důslednost, se kterou se dokázal vcítit do ženské mysli.

„V každém těle jsou pohlaví obě. Když se člověk naladí na ženu, kterou v sobě někde má, tak to zřejmě může jít,“ dodal Miloň Čepelka.

Literární část večera podpořil svými autorskými ukázkami také Josef Pepson Snětivý, spisovatel poezie, románů, povídek a spoluautor knihy Skrytá krása Čech, na které se podílel společně s Otomarem Dvořákem. Ve spolupráci s ním natáčí některé díly pořadu Magazín záhad pro televizní stanici Kinosvět. Mimo jiné se věnuje také překládání knih světových spisovatelů. V knihovně seznámil návštěvníky besedy nejenom se svou hudební a literární tvorbou, ale také s autorskými knihami svých kolegů z Nakladatelství ČAS – Miloně Čepelky či Otomara Dvořáka.

Oba spisovatelé představili v místní knihovně svou literární tvorbu již před pěti lety, kdy byli v Častolovicích hosty vůbec poprvé. Nápad na propojení literatury s hudební produkcí se zrodil přibližně v té samé době.

„Byl jsem hudebníkem odjakživa, ale psát jsem začal až mnohem později. S Miloněm Čepelkou už spolu takto vystupujeme pět let. V Častolovicích před pěti lety to byla jedna z našich prvních literárně-hudebních besed,“ dodal závěrem Josef Pepson Snětivý.

Čtenářská diskuze