Michal z rychnovského gymnázia uspěl na mezinárodní olympiádě

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU/TEL AVIV – Čeští studenti si vedli výborně na mezinárodní olympiádě, mezi nimi i Michal z rychnovského gymnázia.

Pětičlenný český tým získal čtyři medaile a jedno čestné uznání

Úspěšný tým mladých českých fyziků.
Foto: ČEZ

Mezinárodní fyzikální olympiádu pomáhal zakládat před půl stoletím i jeden Čechoslovák. Čeští studenti se na ní neztratí ani dnes, z letošní jubilejní akce v Tel Avivu přivezli nejlepší středoškolští fyzici čtyři medaile. Na olympiádě bojovali proti 363 dalším účastníkům z celého světa.

Nejúspěšnějším z české delegace byl opět Jindřich z Gymnázia Olomouc-Hejčín, který na Mezinárodní fyzikální olympiádě obhájil stříbro již potřetí za sebou. Ačkoliv zbytek pětičlenného týmu tvořili samí nováčci, nenechali se zahanbit. Michal z Gymnázia F. L. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou, Josef z Gymnázia Kpt. Jaroše v Brně a Viktor z Gymnázia Jana Keplera v Praze dosáhli na bronzové kovy a Martin z Gymnázia Jihlava získal čestné uznání.

Na vrcholové soutěži světa ve fyzice se utkali s nejlepšími studenty ze 78 zemí.

„Jsem pyšný na kluky, že se nezalekli tvrdé konkurence a dosáhli super výsledku. Evropské studenty dlouhodobě válcují účastníci z Asie, kteří letos posbírali 24 ze 34 udělených zlatých medailí. Z toho třetina připadla Číně.

Přesto si Česká republika drží své renomé zarputilých bojovníků. Ostatně stáli jsme u zrodu mezinárodní olympiády, takže máme o důvod navíc se snažit,“ uvedl vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění.

Fyzika ze života

„Handicap českých studentů se snaží dlouhodobě zmírnit Skupina ČEZ tím, že podporuje školy, které motivují žáky k účasti na fyzikálních a matematických olympiádách. Prostřednictvím příspěvku od Nadace ČEZ ve výši až 200 tisíc korun si mohou nakoupit potřebné vybavení do učeben a laboratoří. Letos v červnu jsme za aktivní participaci na olympiádách ocenili brněnské Gymnázium třídy Kapitána Jaroše,“ řekla mluvčí ČEZu Šárka Beránková Lapáčková.

Mezinárodní olympiády rády staví úlohy na příkladech z reálného světa a ani letošek nebyl výjimkou. Teoretické úlohy například zkoumaly chování pružin využívaných v seismografii pro měření změn tíhového zrychlení, či ohřev jídla magnetronem v mikrovlnné troubě. Třetí teoretická úloha představila fungování termoakustického motoru, který přeměňuje odpadní teplo na zvuk a následně na elektřinu. Využití by mohl nalézt u obnovitelných zdrojů, především solárních. Experimentální úlohy se pak soustředily na oblast optiky a na přesné měření tepelné vodivosti různých kovů.

Mezinárodní fyzikální olympiáda letos oslavila jubilejní 50. ročník. U jejího zrodu, nejprve jako klání středoškolských studentů z Polska, Maďarska, Československa, Bulharska a Rumunska, přitom stál i brněnský rodák Rostislav Košťál, který již v roce 1959 zakládal i českou fyzikální olympiádu.

Olympiády se zúčastnili talentovaní studenti, kteří prošli všemi koly národní soutěže. Přípravu českého týmu podpořila Skupina ČEZ, která již desátým rokem přispívá na aktivity Jednoty českých matematiků a fyziků.

Čtenářská diskuze