Matka obvinila dceru z krádeže, nebyla to pravda

NÁCHODSKO – Když náchodští kriminalisté před rokem přijali oznámení o krádeži více jak 450 tisíc korun a zahájili vyšetřování, netušili, že nakonec dojdou k jinému závěru.

„Tehdy devětatřicetiletá žena po řádném poučení o trestní odpovědnosti ze lživého obvinění jiného ze spáchání trestného činu vypovídala proti své devatenáctileté dceři, kterou obvinila z toho, že se vloupala k ní domů a odcizila finanční hotovost převyšující 450 tisíc korun. Na základě její výpovědi tak bylo proti dceři zahájeno trestní stíhání pro trestný čin krádež,“ sdělila mluvčí policie Lucie Konečná.

V průběhu vyšetřování však vyplynulo, že mezi ženami byly rodinné spory a oznámení se nezakládá na pravdě. Žena proto byla obviněna z trestného činu křivého obvinění, za což jí v případě prokázání viny hrozí až 3 roky vězení.

„Nejedná se o ojedinělý případ křivého obvinění. Kriminalisté se často setkávají s lidmi, kteří přijdou oznámit smyšlený skutek. Po prošetření popsaného jednání kriminalisté nakonec zjistí, že se čin nestal a občané si vše vymysleli, a to z různých důvodu, aby mohli například odůvodnit jiným osobám odcizení peněz, které utratili nebo jako ve zmíněném případě, aby jiným uškodili. Je potřeba, aby si oznamovatelé vymyšlených protiprávních jednání uvědomili, že se nakonec vše obrátí proti nim a budou sami čelit právním následkům,“ dodala Lucie Konečná.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,