Masopustní tradice v regionu žije

BAČETÍN – Masopustnímu průvodu v Bačetíně v sobotu přálo slunečné počasí, které vylákalo několik desítek maškar.

Každá maska mívala v minulosti svůj význam. Nejznámější masopustní maskou byla maska medvěda, jemuž se přisuzovaly magické vlastnosti, především plodnost, která mohla být přenesena na ženy i celé hospodářství. Při každé zastávce si s ním proto hospodyně a děvčata musela zatancovat. Medvěda na provaze vodil medvědář nebo žid. Ženy se většinou maskovaly za muže a muži za ženy – ti hlavně za nevěsty nebo za báby s nůší. Chybět nemohla nevěsta s ženichem, Slamák – s oblekem ze slámy, pestrobarevný Masopust, biřic, policajt, vojáci a Turci. Masky představovaly také zástupce různých profesí, jako například kominíka či řezníka a někdy i konkrétní osoby z té které obce. Každá oblast kraje měla své určité oblíbené maškary. Běžné byly i pohádkové postavy, nebo masky démonické – smrtka, vodník, čert či anděl. Důležitá v průvodu byla i kobyla (klibna).

Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na Masopustní úterý (takzvané Ostatky), tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu.
Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst, až do Velikonoc. Masopust končil v noci před Popeleční středou (ta je letos 10. března), kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Popeleční středa je prvním dnem postní doby.


Foto: Mirko Voříšek

Čtenářská diskuze