Masopustní průvody prošly minulou sobotu regionem

REGION – V sobotu prošlo regionem několik průvodů masek, aby připomněly tradici masopustu a takzvaných ostatků – masopustního úterý – které letos připadá na 28. února.

V čele průvodu asi čtyř desítek maškar šli v Novém Městě nad Metují – Krčíně letos opět muzikanti z kapely Petra Ryšavého z Opočna. Letos poprvé s vylepšením – pojízdným bubnem. Loni si totiž bubeník stěžoval, že ujít šest kilometrů s bubnem na rameni není legrace.

Maškarní průvody v sobotu prošly i Rokytnicí v Orlických horách či Přepychami. Průvod s kapelou Valánečka v sobotu připravili i hasiči z Voděrad.

„Masopustní průvod na Vrcha se vydal z Voděrad, přes Vojenice, Novou Ves, Vyhnanice a Ježkovice zpět do Voděrad. Minulou sobotu jsme hráli při masopustním průvodu v Semechnicích,“ uvedl člen kapely Jiří Novotný.

Takové nákladné kostýmy jako na karnevalu v Riu v průvodech v našem regionu neuvidíme, organizátoři masopustů většinou vycházejí z tradice, ale fantazii se meze nekladou.

Mezi klasické masopustní masky patří tradiční masopust (je tlustý, strakatě oblečený s červenou čepicí), policajti, muzikanti, medvěd, bába s nůší (v nůši je dítě) má dvě varianty – buď je dítě v nůši vycpané, nebo z nůše vyčnívá člověk převlečený za dítě a vycpaná je bába. Dále do průvodu patří kobyla (klibna) – tu tvoří dvě osoby (aby měla čtyři nohy), nevěsta a ženich – nevěsta musí být muž a ženich je žena, kat, žid, smrtka, kominík či figura zvaná slaměný – má oblek ze slámy a začerněný obličej.

Čtenářská diskuze