Masarykova chata bude mít nového nájemce

DEŠTNÉ V O. H. – Klub českých turistů, odbor Hradec Králové, vypsal výběrové řízení na nájemce Masarykovy chaty v Deštném v Orlických horách. Pronájem je od 1. dubna 2019.

masarykova chata_orlické hory

Masarykova chata na Šerlichu.
Foto: Irena Voříšková

Masarykova chata stojící na vrcholu Šerlichu je známou dominantou Orlických hor. Budova byla postavena českým turistickým spolkem po obnovení státní samostatnosti v roce 1918. V únoru 1919 vydal hradecký odbor klubu turistů leták vyzývající všechny přátele turistiky k celonárodní sbírce ve prospěch postavení chaty. V dubnu 1919 byl vybrán pozemek těsně pod vrcholem hory Šerlichu ve výšce 1019 m.

Po shromáždění minimální částky dvě stě tisíc korun mohl být v roce 1924 slavnostně položen základní kámen chaty a již v září 1925 byla chata za účasti spisovatele Aloise Jiráska slavnostně otevřena.

Zajímavé je, že vzhled chaty zůstal v podstatě beze změn do dnešních dnů, jen roku 1935 přibyl kamenný pylon s bustou T. G. Masaryka z dílny sochaře Leoše Kubíčka ze Slatiny n. Z. Nezměnil se celkem ani interiér, důkazem je například jídelna chaty, kterou vyzdobil sochař Josef Kubíček, mladší bratr umělce Leoše.

Chata stojí na místě bývalé horské osady Scherlichgraben, která byla založena na přelomu 17. a 18. století. Dodnes najdete na vrcholové louce a v nejbližším okolí některé z chalup.

Čtenářská diskuze