Marek Brich: „Zpětně to vidím jako nejkrásnější moment mé kariéry“

20190618 Regions Cup - ČR - Španělsko 040

Po posledním zápase v dresu divizního FK Náchod fotbalová sezona pro Marka Bricha z Voděrad ještě neskončila. Na něj a jeho spoluhráče ve výběru KFS Královéhradeckého kraje čekal finálový turnaj Region’s Cup v Německu.

VODĚRADY - Region’s Cup je vlastně amatérské mistrovství Evropy pro hráče bez profesionální smlouvy. Marek Brich absolvoval celou cestu kvalifikačními turnaji, která vyvrcholila v Bavorsku. Přestože výběr KFS skončil „až“ na pátém místě, byl až do poslední chvíle závěrečného utkání ve skupině blízko medaili. Také proto bylo zklamání větší, než kdyby naděje zhasla už po druhém zápase. „Byli jsme jeden gól od medaile,“ vrací se k pocitům po posledním utkání s Polskem MAREK BRICH.

 

20190618 Regions Cup - ČR - Španělsko 016

Marku, když jsme naposledy spolu mluvili, tak to bylo po kvalifikační fázi na finálový turnaj Region’s Cup. Kvalifikaci, která se hrála v Trutnově a ve Vrchlabí, jste tehdy vyhráli. Byla nějaká vysněná destinace, kde by se měl finálový turnaj konat, nebo ti to bylo jedno a překryla to radost z postupu?

Radost z postupu byla obrovská. Přímo vysněnou destinaci, kam bych se chtěl podívat, jsem neměl. Samozřejmě jsem se chtěl podívat do země, ve které jsem ještě nikdy nebyl.

Když se rozhodlo, že turnaj bude v Německu, jaké pocity to v tobě vyvolalo?

Obrovskou úlevu, že nebudu muset letět letadlem. (směje se)

Cesta k nominaci byla ještě dlouhá a také nejistá, i když trenér Dvořák tvrdil, že by na finálový turnaj měl jet tým, který si postup vybojoval. Nebál ses třeba zranění nebo ztráty formy, které by tě o nominaci připravily?

Od začátku trenér Dvořák a pan Míl avizovali, že kostra týmu bude stejná. Samozřejmě člověk nikdy neví, co se může stát. Čím více se finálový turnaj blížil, tím více jsem byl nervózní a obával se nějakého zranění. Nakonec vše dobře dopadlo a mohl jsem jet.

Měl o vás trenér Dvořák v průběhu sezony přehled a komunikoval s vámi?

Myslím si, že pan Dvořák určitě sledoval naše zápasy a výkony i případná menší zranění. Já jsem s ním mluvil osobně po zápase s Trutnovem. Poté jsme absolvovali jedno soustředění v Trutnově a druhé v Horním Maršově, kde s každým z nás byl v kontaktu.

Před odjezdem do Německa jste absolvovali soustředění v Horním Maršově, kde se krystalizovala konečná nominace. Byla znát v týmu určitá nervozita nebo jste drželi celou dobu jako parta?

Musím říct, že jsem se malinko obával, jak to bude probíhat. Nervozita v týmu nakonec nebyla znát vůbec. Tým celou dobu držel jako jedna parta, a to byl jeden z nejdůležitějších základních kamenů úspěchu.

Nominaci jste se dozvěděli na konci soustředění?

Ano, přesně tak. Na konci soustředění k nám trenéři promluvili a řekli, kdo na závěrečný turnaj pojede.

Kromě tebe jeli z FK Náchod ještě Podolník, Kabeláč, Moravec, Malý a Hlava. Bylo to i pro tebe lepší, že se vás jede z jednoho týmu víc nebo už jsi všechny spoluhráče poznal během kvalifikace, takže jsi to ani neřešil?

S klukama z týmu jsem se během kvalifikace seznámil suprově. To, že nás jelo více z Náchoda, mě potěšilo. Přeci jenom se s klukama z Náchoda znám více.

Jaké jste měli podmínky v Německu a jak o vás bylo postaráno?

Bylo o nás postaráno jako o profesionální reprezentaci. Bydleli jsme v hotelu, kde Bayern Mnichov ubytovává své soupeře při utkáních Ligy mistrů. Hned za hotelem bylo šest travnatých hřišť, takže jsme nemuseli ani nikam dojíždět. Dalo by se říct, že jsem byl na luxusní dovolené, kde jsem nemusel nic řešit. Byla to radost, vyzkoušet si život profesionálního fotbalisty.

Co tě třeba překvapilo nebo nadchlo?

Osobně mě opravdu překvapila kvalita servisu a služeb, jak o nás bylo postaráno.  Přeci jenom jsme amatéři a na takový servis zvyklý nejsem.

Hned v prvním zápase jste narazili na Španěly. Prohráli jste 0:3. Odpovídá výsledek průběhu zápasu?

Musím přiznat, že Španělé byli v zápase lepší. Pro nás to bylo smolné utkání. Španělům jsme to ulehčili naší malou produktivitou, spíš neproduktivitou v proměňování šancí. Zápas jsme mohli zdramatizovat a dostat Španěle pod tlak, to se nám ale nepovedlo.

20190618 Regions Cup - ČR - Španělsko 044

Byli Španělé individuálně opravdu tak dobří?

Byli. Co post, to kreativní, vyspělý fotbalista. Sice jsme s nimi prohráli, ale můžeme odejít se vztyčenou hlavou, v některých částech hry jsme jim byli více než vyrovnaným soupeřem. Osobně si myslím, že oni sami pomýšleli na vítězství v turnaji.

Další zápas proti Rusku jste vyhráli 1:0, když jste navíc neproměnili penaltu. Podle zpráv to bylo spíš bojovné utkání a fyzicky náročné…

Přišlo velmi důležité první vítězství, ve které jsme všichni doufali. Bylo to jedno z nejvíc fyzicky náročných utkání, které jsem odehrál. Oba týmy musely vyhrát, aby mohly doufat v postup ze skupiny. Celý tým ukázal obrovskou fyzickou sílu. Rusové byli méně fotbalově vyspělí než Španělé, ale vše doháněli důrazem, několikrát i za hranou slušnosti. My se jim dokázali vyrovnat, a nakonec i vstřelit postupový gól. Naštěstí nás ani nemusela mrzet neproměněná penalta.

makeimage.php

Do posledního utkání s Poláky jste šli s vědomím, že v případě výhry budete mít medaili. Utkání skončilo 2:2. Bylo to velké zklamání, i když jste vyrovnali až v nastavení?

Všichni jsme věřili. Bylo by to krásné zakončení té více než rok trvající cesty. Řekli jsme, že to musíme urvat za každou cenu. Bohužel to nedopadlo, po zápase to pro mě bylo obrovské zklamání, byli jsme jeden gól od medaile. Teď na to ale nahlížím jako na nejkrásnější momenty a dosavadní vrchol mé kariéry.

Odehrál jsi všechna utkání. Jak ses cítil fyzicky? Přece jenom to byly tři zápasy v několika dnech a asi i kvalita byla větší jak v divizi…

Po fyzické stránce jsem se cítil příšerně. Nikdy jsem nehrál tak rychlý a fyzicky náročný fotbal. V šesti dnech jsem absolvoval tři zápasy. Takové herní vytížení jsem nikdy v životě nezažil. Kvalita byla určitě na vyšší úrovni než v divizi.

Co jste dělali ve volném čase mezi zápasy?

Snažili se co nejvíce zregenerovat. Na jeden den jsme měli domluvenou prohlídku v muzeu BMW a prohlídku Allianz Areny. Samozřejmě jsme hojně využívali wellness v hotelu.

20190618 Regions Cup - ČR - Španělsko 059

Celý turnaj sledovali přímo v Německu tvoji rodiče… Takže jste si možná životní zážitek užili všichni spolu…

Ano, pro mě to byl stoprocentně největší životní zážitek. To, že jsem si ho mohl užít i s rodiči je skvělé. Myslím, že to pro ně bylo takové malé zadostiučinění, za ty hodiny strávené za volantem, když mě vozili na fotbaly.

Co sis z finálového turnaje, kromě velkého zážitku, přivezl domů?

Asi šest modřin, mýdla a ručníky z hotelu, župan z hotelu a pantofle z welness. (směje se)

Mohli jste si nechat reprezentační soupravy a dresy?

Už před turnajem jsme nafasovali reprezentační soupravy, které jsme bohužel museli vracet. Zůstal nám bílý a červený reprezentační dres s naším jménem na zádech.

222

S Náchodem jste se v divizi nakonec udrželi, i když jste původně měli sestoupit. Co tě čeká v nejbližších dnech a nepřišla nabídka z jiných klubů nebo vyšší soutěže?

Jsem moc rád, že se bude kopat v Náchodě i další rok divize. Tým na to stoprocentně je. Vždyť na finálovém turnaji do nejdůležitějšího zápasu proti Polsku nastoupilo v základu pět hráčů z Náchoda. Snad to letos bude lepší, jsme o rok zkušenější a věřím, že letos se nám sestupové vody vyhnou. V následujících dnech budu odpočívat a regenerovat. Vždyť uplyne týden a začne letní příprava. Nějaké nabídky mi přišly a moc si jich vážím. Žádná ale nebyla z vyšší soutěže, a tak zůstanu v Náchodě, kde jsem nadmíru spokojený.

Čtenářská diskuze