Lukostřelec David Drahonínský obhajuje na Mistrovství Evropy v Plzni zlatou medaili

image1PLZEŇ - Po dvanácti letech se vrací mistrovství Evropy v paralukostřelbě do České republiky. Od 11. do 18. srpna jej hostí město Plzeň. Očekává se příjezd až 130 atletů. V zastoupení české reprezentace přijede i ikona české lukostřelby, úspěšný paralympionik, obhájce titulu z ME roku 2014 z Saint Jean de Monts David Drahonínský.

Český lukostřelec již v červnu a červenci na úvod sezony potvrdil formu, když suverénně vyhrál Evropský pohár v italské Olbii a v Novém Městě nad Metují.

„První dva mezinárodní závody v rámci Evropského poháru jsem zvládl skvěle a to bylo pro mě velmi důležité, jelikož změn před sezonou bylo mnoho. Začal jsem spolupracovat s výrobcem luku Apaarchery a s novým vybavením jsem se sžíval,“ je spokojený s úvodem sezony Drahonínský.

Čtrnáct dní po vítězství v Evropském poháru absolvoval ligový závod ve Voticích se zdravými lukostřelci a poté odjel do německého Dauchingenu, kde má možnost využívat zázemí Beiter Werner&Iris Centra.

„Tento rok jsem absolvoval pět zahraničních a jedno domácí soustředění se slovenským reprezentantem Marcelem Pavlíkem a kanadským trenérem Vladimírem Kopeckým. Nadále jsem využil služeb sportovní psycholožky Kateřiny Vejvodové a naskytla se mi možnost poznat Jense Asbacha, který se kladkovému luku věnuje přes 30 let.“

Z jeho přístupu byl velmi příjemně překvapený: „Je to obyčejný, skromný člověk s neuvěřitelným smyslem pro předávání technických informací. Takové jednání jsem nikdy nezažil, takže jsem byl v úplné euforii a strašně moc mi to dalo. Již teď jsme domluvili další spolupráci na podzim tohoto roku.”

Je to již páté mistrovství Evropy, ale pro úspěšného paralympionika nic nového.

„Beru to jako každý závod: tréninky, kvalifikace a eliminace. Natrénováno mám hodně a moc se těším, ačkoliv mě díky extrémním teplotám v poslední době zužovaly zdravotní problémy. Naštěstí jsem využíval prostory lukostřelnice SK Start Praha, kde se dopoledne dalo trénovat v chládku,“ svěřil se Drahonínský, že ani jemu se nevyhnuly extrémní teploty letošního léta.

Do Plzně přijede závodit i nadějná lukostřelkyně a Drahonínského svěřenkyně Tereza Brandtlová, která se představila již v Novém Městě nad Metují

„Příprava probíhala až na zranění, které si přivodila během Evropského poháru, skvěle. Tereza střílí na 50m od května roku 2018. Museli jsme vzhledem k jejímu postižení pár detailů poupravit, ale základní věci jsme zvládli, a i když vím, že během podzimu budeme určitě ještě pár věcí ladit, tak do Plzně jede připravená. Věřím, že si střelí osobní rekord a svoje zahraniční soupeřky přesvědčí o tom, že s ní musí do budoucna počítat.”

Pokud si někdo myslí, že po týdnu stráveném v Plzni úspěšný lukostřelec ukončí sezonu, je na omylu.

„Pojedu na poslední ligové kolo do Chebu, kam se těším na týmovou soutěž, kterou letos střílím za lukostřelecký oddíl Chiméra Hradec Králové. A potom v rámci projektu DD ParaArchery budeme spolupracovat s rehabilitačními ústavy, které během podzimu navštívíme a předvedeme lukostřelbu. V plánu máme také soustředění s našimi lidmi. Nudit se nebudu,” nastiňuje svůj další program Drahonínský.

Letošní vítěz Evropského poháru začal úvodní část kvalifikací v úterý 14. srpna a ví, že konkurence v Plzni bude velká. Jeho cíle míří ale ještě výš.

„Určitě chci atakovat evropský, resp. světový rekord, který jsem právě na posledním mistrovství Evropy ve Francii střelil, a to 676 bodů. Pokud budu spokojený s mým výkonem, tak snad budou maximálně jen dva lukostřelci spokojenější,” uzavírá s úsměvem paralympionik.

Čtenářská diskuze