Lukáš Kroupa: „Letos jsme měli dost silný tým“

Na XIV. mistrovství světa mužů a V. mistrovství světa žen v požárním sportu v Bánské Bystrici, které se konalo 12. – 16. září, měl náš okres svého reprezentanta – Lukáše Kroupu z SDH Kvasiny.

KVASINY – Pro Lukáše to bylo druhé mistrovství světa v kategorii mužů v řadě. Po loňském v tureckém Izmiru se i letos dostal do nominace reprezentačních trenérů. Lukáš je trojnásobným juniorským mistrem světa a na Slovensku svou sbírku zlatých medailí doplnil o tu kolektivní. „Nikdo nemá jistotu místa,“ váží si své nominace na mistrovství světa LUKÁŠ KROUPA.

lukáš 4Lukáši, dá se říci, že jsi už zkušený reprezentant. Po juniorském mistrovství světa v Bělorusku před třemi lety, kde jsi získal tři zlaté, ses letos zúčastnil podruhé toho seniorského v Bánské Bystrici. Cítil jsi to také tak, že už by tě nemělo nic překvapit?

Co se závodu týká, tak není nic, co by mě mělo překvapit. Překážky jsou stejné, jen povrch se může lišit, ale to je detail.

Po loňském mistrovství světa v Turecku jsi v reprezentaci zůstal nastálo, nebo sis musel nominaci znovu vybojovat?

Každý rok mají všichni možnost ukázat své výkony a dle nich trenéři udělají nominaci na mistrovství světa. Nikdo nemá jistotu místa na příští rok.

Jaká byla příprava na mistrovství světa?

Příprava na letošní sezonu byla o něco pestřejší než loni a cíl byl dostat se hlavně na mistrovství světa. Příprava zahrnovala hlavně hodně atletiky a pořádné naběhání jednotlivých úseků. Dále na závodech předvádět stabilní výkony a skvěle časy.

lukáš 1

Uvítal jsi, že se konalo na Slovensku a nemuseli jste se trmácet někam daleko?

Určitě jsem byl rád, protože to bylo víceméně domácí prostředí díky českým fanouškům, ale i ti slovenští nám všichni hodně fandili, protože věděli, že jen my můžeme porazit Rusko a Bělorusko. Takže jsme měli neskutečně velkou podporu od zaplněného stadionu.

lukáš 2

V jaké roli jste na mistrovství jeli a s jakým cílem?

Naše pozice je taková, že patříme mezi top 5 na světě, ale závod a připravenost ukáže, kdo bude daný rok nejlepší. Cíl je samozřejmě být nejlepší na světě, nikdo nejezdí na závod s tím, že prohraje, ale letos jsme měli dost silný tým a věřili jsme, že by nám to zlato už konečně mohlo zacinkat.

Kdo patřil mezi favority?

Rusko, Bělorusko, Ukrajina, Kazachstán, Česko, ale do dalších let musíme počítat i s Mongolskem, které letos mělo trochu smůlu.

Získali jste titul mistrů světa. Přibliž nám trochu více v jaké disciplíně…

Získali jsme titul mistrů světa v celkovém hodnocení, což pro Českou republiku na mistrovství světa mužů bylo poprvé v historii. Je to součet umístění z výstupu na věž, běh na 100 s překážkami, štafeta 4x100m a požární útok. Tým, který má nejmenší součet umístění, vítězí.

Oslavy byly bouřlivé?

Samozřejmě. Něco takové se nemůže nechat bez oslavy.

Jak jsi byl spokojený se svými výsledky?

Celkem spokojený jsem. Pro družstvo jsem zaběhl tak, jak bylo potřeba, ale mrzí mě, že jsem se nedostal do finále na 100m a skončil jsem stejně jako loni v semifinále.

lukáš 3Co tě čeká v nejbližší budoucnosti?

Asi do listopadu pauza od běhání a pak začne opět zimní příprava, která bude o něco náročnější než loni.