Luboš Prokopec: „V Číně budu asi několik let“

2123264-img-sport-fotbal-synot-liga-bohemians-hradec-v0

Mnoho let vedl Luboš Prokopec mládežnické týmy královéhradeckého FC. Ještě jako sedmnáctiletý začínal u těch nejmenších fotbalistů v přípravce, postupně si zvyšoval trenérskou kvalifikaci, narůstaly jeho zkušenosti a trenérské kvality. V ročníku 2010/2011 dovedl A-dorost FC Hradce Králové k mistrovskému titulu a na jaře 2013, jako nejmladší trenér v historii tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, převzal prvoligový A-tým.

HRADEC KRÁLOVÉ - Byť hned v prvním utkání pod jeho vedením Hradec senzačně vyhrál v Teplicích, zachránit se ho v první lize již nepodařilo. Po roce se však hradečtí fotbalisté pod jeho vedením vrátili zpět do první ligy. V úvodu soutěžního ročníku 2014/2015 se Hradeckým nedařilo a po domácí prohře s českobudějovickým Dynamem 2:3 odstoupil z funkce. A tak trochu se po něm „slehla zem“. Co dnes dělá? Kde působí? Mnoho fanoušků bude určitě překvapených! „Nabídka mě hodně zaujala a po krátkém rozmýšlení jsem měl jasno,“ vrátil se k důvodu současného působení v Číně LUBOŠ PROKOPEC.

Prokopec-(10)

Luboši, prozraďte, kam vedly vaše kroky poté, co jste skončil v FC Hradec Králové?

Obdržel jsem nabídku od technického ředitele FAČR Michala Prokeše, abych rozšířil tým, který má na starost projekt Regionálních fotbalových akademií. Náplní mojí práce bylo navštěvovat spolu s kolegy jednotlivé RFA  a vytvářet pro ně maximálně možný servis. Také jsem v rámci FAČR působil jako vedoucí týmu reprezentace U18 u Luboše Kozla a pár akcí také proběhlo u kategorie U20, kterou vedl Martin Svědík.

Jenže to je již minulost. Nyní působíte v Číně. Jak jste se v této pro tuzemce přece jen poněkud exotické fotbalové zemi vlastně ocitl?

Na počátku tohoto roku mne Michal Prokeš nabídl možnost zastupovat FAČR v Číně, kde vzniká obdobný projekt RFA, jaký máme v České republice. Nabídka mě hodně zaujala a po krátkém rozmýšlení jsem měl jasno, že ji přijmu.

Co je hlavní náplní vaší práce?

Vytváříme tady systém výchovy mládeže, který bude mít dlouhodobou perspektivu. Spolupracujeme s místními kluby, školními týmy, školíme trenéry a aplikujeme metodiku FAČR.

Čína je z našeho pohledu opravdu obrovská země, cestujete po ní s fotbalem hodně, nebo jste v jednom městě, či provincii?

Momentálně působíme v provincii Jiangsu, která má cca 18 milionů obyvatel. Zázemí máme v městě Suzhou, které leží zhruba hodinu cesty od Shanghaie. Do budoucna půjdeme s tímto projektem do dalších provincií v celé Číně.  Čína má ambici uspořádat v roce 2030 MS ve fotbale a fotbal zde zažívá obrovský boom. Práce je zde hodně a fotbal zajímá stále více lidí.

Jak často létáte domů? A co vy a čínština?

Domů se dostanu zhruba 4 – 5x za rok. Pokud jde o čínštinu, naučil jsem se pár slovíček, problém ale je, že v Číně se hovoří několika desítkami různých dialektů. Jsem tedy hlavně odkázaný na komunikaci v angličtině. K dispozici mám výborného překladatele, který tlumočí z angličtiny do čínštiny.

Jak dlouhou tam jste a jak dlouho byste tam chtěl být?

Jsem tady od 1. 4. 2017. Všechny strany zúčastněné v tomto projektu počítají s dlouhodobou spoluprací, takže i já počítám s tím, že v Číně budu pracovat několik let.

Co je na současné pozici pro vás nejlákavější, nejzajímavější a nejpodnětnější?

Vždycky mě lákalo pracovat v zahraničí, a jelikož mně je čínská kultura, jídlo a životní styl blízké, rozhodl jsem se nabídku přijmout. Láká mne také hodně už samotná možnost být od začátku u něčeho nového, co má veliký potenciál do budoucna.

Do Číny v poslední době přestupují fotbalové hvězdy. Jakou kvalitu má tamní liga?

Kvalita čínské ligy se s příchodem zahraničních trenérů a hráčů zvedá. Každý týden sleduji zápas čínské ligy. Čínský národní tým trénuje mistr světa Marcello Lippi.

Kolik týmů čínskou ligu hraje a kolik chodí přibližně diváků. Je to víc sport nebo show?

V Super league, čínské první lize, hraje 16 týmů. Návštěvy jsou v desítkách tisíc, záleží na atraktivitě zápasů. Jinak show to ani tak není. Čínská tradice vychovává místní obyvatele k určité decentnosti, lidé nejsou příliš zvyklí ukazovat své emoce, i když při zápasech svůj tým podporují.

TEN4ab78f_161210_107978

Navíc Čína je obrovská. Jak složité je cestování?

Co se týká cestování, tak se využívají letadla. Čína investuje do všeho, včetně dopravy. Z vlastní zkušenosti vím, že letadla jsou nová a bezpečná.

Čína je zemí mnoha světů. Průmyslová města jsou často plná smogu, ale existuje tam mnoho nádherných přírodních parků, fantastické historické památky… Viděl jste už něco z této turistické tváře Číny?

Mám štěstí, že je Suzhou nádherné město, kterému se říká Benátky Číny. Je tady stará část, spousta kanálů a památek, ale taky nová moderní část. Kdo má možnost, přál bych mu Čínu navštívit. U nás panuje o Číně hodně mýtů, ale každý, kdo Čínu navštíví, bude příjemně překvapený.

Foto: FCHK

Čtenářská diskuze