Luboš Michalec: „Vymezuje se a na druhé straně se s nimi veřejně schází na půdě FAČR?“

Ve čtvrtek 3. června si delegáti VH vyberou nové vedení FAČR.    Foto: čtk.

Ve čtvrtek 3. června si delegáti VH vyberou nové vedení FAČR. Foto: čtk.

 

23. Valná hromada FAČR se uskuteční 3. června od 10.00 v Nymburku, současný šéf Martin Malík, jenž byl zvolen v prosinci 2017, kandidovat na předsedu asociace nebude. Na pozici Malíkova nástupce se hlásí bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský a dlouholetý funkcionář Petr Fousek. Vladimír Šmicer kandidaturu vzdal.

 

RYCHNOV N. K. – Valné hromady se jako delegát zúčastní nový předseda OFS Rychnov nad Kněžnou Luboš Michalec. Po odstoupení Vladimíra Šmicera má VV OFS svého favorita na předsedu FAČR. V minulém vydání jsme avizovali, že přineseme názory všech členů VV. Jelikož je nový výkonný výbor jednotný, odpovědi předsedy Luboše Michalce jsou i jeho názory. „„Petr Fousek je pro nás zárukou nového moderního fungování svazu,“ prozradil jméno, na kterém se shodl VV OFS, LUBOŠ MICHALEC.

 

V původní tříčlenné kandidátce na předsedu FAČR jste jako představitelé OFS Rychnov podpořili Vladimíra Šmicera. Bylo to jednoznačné rozhodnutí VV?

„Ano, bylo.“

 

Luboš Michalec s Vladimírem Šmicerem na listopadové schůzce v Opočně.      Foto: Marcela Vlachová.

Luboš Michalec s Vladimírem Šmicerem na listopadové schůzce v Opočně.            Foto: Marcela Vlachová.

 

Bylo převažujícím faktorem pro podporu Vladimíra Šmicera osobní setkání s ním na podzim v Opočně? Jak na tebe zapůsobil?

„V té době byli pro nás Vladimír Šmicer a Fevoluce jedinou nadějí na reformu českého fotbalu. O té schůzce už se toho napsalo dost. Osobní setkání s ním a dalšími osobnostmi hnutí je vždy lepší než desítky e-mailů. Jasně signalizuje zájem a úsilí něco zlepšit.“

 

Jak velkým překvapením pro tebe bylo jeho odstoupení z kandidátky na předsedu FAČR?

„S jeho odstoupením se počítalo, šlo jen o načasování, ale to vysvětlil při stažení kandidatury (viz jiné místo této strany).“

 

Byl OFS osloven nebo došlo ke schůzce se zbývajícími dvěma kandidáty – Petrem Fouskem nebo Karlem Poborským?

„Osobně jsem se s kolegy setkal s oběma kandidáty na setkáních organizovaných královéhradeckým KFS.“

 

Kdo je z tvého pohledu favoritem na předsedu FAČR?

„Petr Fousek.“

 

Jaký je tvůj osobní názor na Petra Fouska a Karla Poborského?

„Petr Fousek je pro nás zárukou nového moderního fungování svazu. Karla Poborského si ohromně vážím jako hráče a současného garanta mládežnických akademií, ale osobně si nemyslím, že předseda FAČR je pro něj vhodná funkce.“

 

Je pro tebe Karel Poborský důvěryhodný, když na rozdíl od Petra Fouska a Vladimíra Šmicera nechtěl a nechce zveřejnit své podporovatele?

„Nechce je zveřejnit, ale někteří se k němu přihlásili sami.“

 

Co říkáš na to, že Poborský pro deník Sport zrušil předem domluvený rozhovor a také debatu se svým protikandidátem Fouskem?

„To nemohu a nechci komentovat, třeba nám důvody ještě sám vysvětlí.“

 

Poborského veřejně podpořila Sparta, stejně jako Plzeň, naopak Slavia bude volit Fouska. Vidíš i tady boj o vliv jednotlivých klubů?

„Nevím, jestli kluby bojují o vliv. Někomu vyhovuje, jak to zde v současnosti funguje, někdo to chce zase jinak. Úsudek ať si udělá každý sám.“

 

Minulé pondělí proběhla na Strahově schůzka klubů ČFL a divizí s Karlem Poborským, přítomni také byli současný předseda Martin Malík, sekretář Jan Pauly ml. nebo třeba Adolf Šádek z Plzně a trestně stíhaný Miroslav Pelta. Schůzku zařizoval Jan Hořejší, který se objevil v policejních odposleších v kauze Berbr, ten měl před budovou FAČR předávat částku 100 000 korun rozhodčímu Hájkovi za ovlivnění utkání. Jak na tebe taková schůzka působí?

„Tohle samo o sobě žádný komentář přece nepotřebuje.“

 

Karel Poborský se veřejně vymezuje vůči Malíkovi i Peltovi. Nepůsobí to spíše jako hra na lidi a delegáty VV?

„Vymezuje se a na druhé straně se s nimi veřejně schází na půdě FAČR? Tomu snad rozumí úplně každý!“

 

Jaké by podle tebe bylo ideální složení nového VV FAČR?

„Do čtvrtka je ještě dost času na jednání, ale cílem je dostat do funkcí maximum proreformních kandidátů.“

 

Valná hromada bude po pádu Berbra asi svobodnější ve volbě jednotlivých kandidátů, ale rozhodně se bude do poslední chvíle bojovat o jednotlivé hlasy. Věříš ve změnu v českém fotbale, kterou jste i vy jako podporovatelé Fevoluce na Rychnovsku odstartovali, nebo ve VV FAČR zůstanou lidé spojení s Berbrem?

„Kdybychom nevěřili v úspěch, ve změnu, tak jsme do toho nešli. Bohužel i staré vedení má své zastánce, a tak výsledek nebude jen černý či bílý, ale černobílý. Podstatné bude, v jakém poměru!“

Čtenářská diskuze