Lovili srnčí trofej bez výstřelu

REGION – Myslivci na Rychnovsku patří v republice k těm, kteří už řadu let věnují pozornost práci s dětmi a mládeží.

budkazst2017 060

Účastníci okresního kola soutěže O zlatou srnčí trofej určovali plemena loveckých psů.
Foto: Ludvík Uhlíř

První kroužky mladých přátel myslivosti a ochrany přírody vyvíjely činnost od roku 1960 a celostátní soutěž O zlatou srnčí trofej se datuje od roku 1971. U nás ze začátku soutěžily trojčlenné hlídky chlapců a děvčat v okolí umělé nory u Dobrušky a do Prahy byly předány získané zkušenosti.

Letos už proběhlo s účastí soutěžících z Rychnovska třiačtyřicáté okresní kolo soutěže, které třiadvacet chlapců a děvčat absolvovalo v táborovém areálu Pavlátova louka u Nového Města nad Metují. Tedy na Náchodsku. Proč za hranicemi domovského okresu…?

Okresní myslivecké spolky Českomoravské myslivecké jednoty v Rychnově nad Kněžnou a v Náchodě totiž navázaly spolupráci při organizování okresního kola dětské soutěže. Starostí je tak jednou za dvakrát, místo zabezpečování dvou skupin loveckých psů k určování plemen se vystačí s jednou, netřeba vytvářet dvě trasy stezky se soubory dvou stovek předmětů z oboru myslivosti, kynologie, přírody, zoologie a botaniky k dohledání a rozpoznání. Navíc při organizování akce i při průběhu soutěže předávají myslivci z Rychnovska své letité zkušenosti podstatně méně zkušeným sousedům. A tak se v pořádání okresního kola soutěže O zlatou srnčí trofej Rychnovští a Náchodští každý rok střídají.

A jak si letos vedli dětští reprezentanti rychnovského okresu při lovu zlaté srnčí trofeje bez výstřelů u sousedů?

Kategorie A – mladší žáci – měla na špici Michala Fojta z Kolowratských lesů s 275 body, druhá byla Veronika Plodková z Javornice s 273 body a třetí místo obsadila Kristýna Vondráčková ze stejného kroužku s 269 body.
Kategorie B – starší žáci – se může pochlubit Martinem Fojtem z Kolowratských lesů s 348 body, jehož následoval Jakub Žabka z Rokytnice v Orlických horách s 345 b., a třetí byla Barbora Jedličková z téhož kroužku, která dosáhla 340 bodů.

Účastníci nasbírali body jednak při teoretických disciplínách – těmi byla myslivecká mluva a test, jednak při praktických disciplínách – šlo o rozpoznávání plemen loveckých psů, kterých bylo předvedeno třináct, a dále o poznávací stezku se stovkou zastavení k určení na trase se nacházejících či uložených předmětů z oboru myslivosti, lovecké kynologie, přírody.

Vítězové každé kategorie mají otevřenu cestu do letního tábora – pobyt v něm je součástí závěrečného národního kola této soutěže.

Nechyběla ani „soutěž mimo soutěž“, kdy se nelovila srnčí trofej, ale střílelo se ze vzduchovky do terče. Nejlepší mušku měla Adéla Škopová z Javornice, která nastřílela 46 bodů, následoval ji Martin Štěrba z Tutlek se 45 body, dobrou mušku měl také Martin Fojt z Kolowratských lesů, jenž dosáhl 42 bodu, Jan Šlesinger z Rokytnice v Orlických horách nastřílel 41 bodů. Pak následovaly dvě dívky se stejným počtem bodů – 39, byly to Veronika Jedličková z Rokytnice v Orlických horách a Natálie Musilová z Javornice.

LUDVÍK UHLÍŘ

Čtenářská diskuze