Ličeňák Jaroslav Plašil dovedl jako kapitán Girondins Bordeaux po 26 letech k vítězství ve Francouzském poháru!

PLAŠIL FINÁLE (8)PRAHA – Jaroslav Plašil zažil na konci této sezony obrovskou vlnu euforie, když jako kapitán dovedl své Girondins Bordeaux po šestadvaceti letech k vítězství ve Francouzském poháru. V pátečním pařížském večeru porazilo Bordeaux Évian po dramatickém boji až brankou Diabatého z 89. minuty. Po zisku francouzského Superpoháru v roce 2009 je to další velký úspěch Jaroslava Plašila.

Po závěrečném hvizdu pak naplno propukla radost všech fotbalistů, ale i fanoušků tohoto tradičního klubu, v kterém kdysi také hrál Vladimír Šmicer. Svou kariéru tu také začali slavní Zinédine Zidan a Eric Cantona.  Jaroslav Plašila jsme zastihli v Praze na srazu reprezentace před důležitým kvalifikačním zápasem s Itálií o postup na MS 2014 v Brazílii. Vrátili jsme se k finálovému zápasu Francouzského poháru, ale také jsme nevynechali zápas s Itálií a sestup Hradce Králové do druhé ligy.

Girondins Bordeaux – Évian 3:2 (1:0)

Branky: 39. a 89. Diabaté, 53. Saviet – 51. Sagbo, 70. Dja Djédjé.

PLAŠIL FINÁLE (12)V pátek jste se svým týmem vyhrál Francouzský pohár. Předtím jste byl s Monakem ve finále Champions League 2004, třetí na EURO v Portugalsku ve stejném roce.  V roce 2009 jste s Girondins vyhrál francouzský Superpohár. Který z těchto úspěchů stavíte nejvýše?

Určitě řadím finále Ligy mistrů na první místo.  Je pravda, že jsme nevyhráli, ale už jen to, dostat se do finále, je velmi těžké!

Vyhráli jste 3:2, ale Évian vždy dotáhl vaše vedení. Už se schylovalo k prodloužení, když svým druhým gólem v 89. min. rozhodl o vašem vítězství Diabaté. Hraje se v takovém zápase, myslím v jeho konci, už na remízu nebo jste ho chtěli rozhodnout v normální hrací době?

Na konci zápasu už je to o tom, aby se nedostal gól. Byli jsme šťastnější než soupeř, který udělal jednu chybu a byl z toho gól.

Po závěrečném hvizdu je asi těžké popsat pocity a euforii, jaké jste zažil…

Pocity je těžké popsat. Byl jsem hlavně rád, že se nám to povedlo. Všichni si to v klubu zasloužili!

Z Paříže, kde se finále hrálo, jste se přesunuli do Bordeaux. Tam asi proběhly hlavní oslavy. Užil jste si je trochu, když jste se musel už v neděli hlásit na srazu reprezentace v Praze?

Po zápase jsme se přesunuli hned do Bordeaux, ale jelikož jsme se vrátili asi v půl šesté ráno, žádné oslavy neproběhly. Jen odpoledne jsme představovali pohár fanouškům.

V prosinci jsme se spolu bavili, že byste chtěli skončit do pátého místa a dostat se Evropské ligy. To se vám nepodařilo, ale vítězstvím v poháru jste asi sezonu napravili…

Ano, díky poháru jdeme přímo do základních skupin Evropské ligy. Tím vítězstvím jsme trochu napravili sezonu.

V Girondins Bordeaux hrál také Vladimír Šmicer a kariéru v něm začínal také z těch známějších fotbalistů Eric Cantona a Zinédine Zidan. Vzpomínají na tyto fotbalisty v klubu a oni se tam občas objeví?

Vyrůstalo tam více výborných fotbalistů. Za tu dobu co tam jsem, tak jsem viděl akorát Zidana, který tam byl na studiu profesionální licence trenéra. Jinak nikoho.

PLAŠIL FINÁLE (7)V Bordeaux jste si vybudoval výborné postavení, jste kapitánem týmu, ale neobjevila se teď na stole nějaká konkrétní nabídka, že byste uvažoval o přestupu, i když jste postoupili do Evropské ligy?

Mám smlouvu ještě na dva roky. Uvidíme, jestli by přišla nějaká zajímavá nabídka. Poté bych mohl začít uvažovat o nějaké změně.

V pátek vás čeká důležitý zápas s Itálií. Myslíte, že můžou Italové zápas podcenit, protože se v italském tisku probírá spíše Konfederační pohár FIFA v Brazílii, kterého se zúčastní?

Nemyslím si, že nás Italové podcení. Ale my hrajeme doma a je jasné že, potřebujeme maximálně bodovat.

Skoro všude už skončili ligové soutěže. Může hrát v zápase roli i to, že hráči jsou po náročné sezoně unaveni? A jak se cítíte vy?

Není to ideální termín, to je jasné. Nějací hráči odehráli až šedesát zápasů, tak nějaká únava tam určitě je, ale zápas jako proti Itálii se nehraje každý den a všichni budou na sto procent!

Čtenáře určitě zajímá, jak probíhá sraz reprezentace. Zda máte jen tréninky a jinak jste na hotelu nebo můžete jít i do města? Jestli je stejný režim, pokud se týká zápasů doma a venku?

Hlavní náplní jsou tréninky, videa, masáže a odpočinek. Když si hráč potřebuje něco zařídit, tak se zeptá trenéra, jinak se hotel neopouští. Je to stejné jak doma, tak venku.

PLAŠIL FINÁLE (1)S kým jste před Itálií na pokoji a dvojice jsou už dané nebo se při každém srazu mění?

Já jsem na pokoji sám. Dvojice se dělají potom podle nominace. Ale jsou už kluci, kteří jsou na sebe zvyklí, tak zůstávají spolu.

Čechy a Moravu postihly záplavy, což sami pociťujete přímo v Praze na srazu. Omezuje vás to nějak v přípravě nebo koncentraci na zápas?

V ničem nás počasí neomezovalo. Ale je hrozné dívat se na takovou pohromu. Hlavně na to, že lidé ztrácejí nebo už nemají střechu nad hlavou.

Závěr sezony je pro vás po zisku poháru radostný, ale naopak pro vašeho bratra Marka smutný, protože s Hradcem sestoupil do druhé ligy. Sledoval jste závěr české ligy?

Českou ligu sleduji, ale jen výsledkově. S bráchou jsme v kontaktu stále a je opravdu škoda, že Hradec sestoupil. Ale na konec ligy měl těžký los a už bylo skoro rozhodnuto.

Další štikou francouzské ligy bude od nové sezony váš bývalý klub AS Monaco, který se po dvou letech ve druhé lize vrací do Ligue 1. Co říkáte posilám, které klub již koupil, např. Falcaa z Atlética Madrid za půldruhé miliardy a bude velkým konkurentem PSG?

Je jenom dobře, že se Monako vrátilo do první ligy. Už utratilo velké peníze a to dodá francouzské lize výborné hráče, což bude dobré, jak pro hráče samotné, tak hlavně pro fanoušky!

PLAŠIL FINÁLE (5)Francouzská liga se díky vstupu různých miliardářů do klubů stává více atraktivní, protože majitelé lákají do Francie největší hvězdy. Myslíte, že může postupně konkurovat kvalitou třeba španělské, německé nebo italské lize?

Je pravda, že přicházejí výborní fotbalisté. A myslím si, že je to jen dobře. Hlavně kvůli kvalitě ligy. Určitě bude chodit více fanoušků. A v budoucnosti je to možné.

Kdy vám začíná dovolená a kam se na ni chystáte?

Dovolena mi začíná po zápase proti Itálii. Budu ji trávit na více místech.

Děkuji za rozhovor.

Foto: archiv J. Plašila

 

 

 

Čtenářská diskuze