Letní sezóna začala i pro zloděje

NÁCHODSKO – Tři ukradené peněženky za jednu noc v jednom kempu řeší policisté na Náchodsku.

kapsáø, kapesní zlodìj, krádež, penìženka,

Tento rok vzhledem k přetrvávající koronavirové situaci bude tuzemská dovolená asi tou nejčastější volbou pro letošní prázdniny, a i když je objevování krás Česka skvělou volbou pro letní rekreaci, je potřeba si dobře pohlídat své věci, protože sezóna začíná i zlodějům. Policisté v tuto dobu každoročně řeší větší počet kapesních krádeží, krádeží věcí z vozidel, ze stanů a rekreačních chatek, ale i ztráty předmětů různého druhu.

„O tom, že sezóna začala i zlodějům, svědčí i první případ tohoto druhu na Náchodsku. V přesně nezjištěné době během noci ze čtvrtka 2. na pátek 3. července, došlo v jednom kempu nedaleko Náchoda hned ke třem krádežím. Neznámý pachatel přitom odcizil finanční hotovost za bezmála 30 tisíc korun,“ uvedla mluvčí policie Lucie Konečná.

Neznámý pachatel se tak dopustil přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, za což mu hrozí trest odnětí svobody na dva roky.

Případ v současné době šetří náchodští policisté.

„Abyste nebyli nepříjemně zaskočeni a překvapeni tím, že se stanete obětí zloděje, mějte stále na paměti, že průměrně šikovný zloděj vás nepozorovaně okrade během několika vteřin. Pro pachatele je velice snadné věci z kapes, batohů nebo kabelek, ale i předměty, které jsou uloženy ve vozech či plátěných příbytcích, zcela bez povšimnutí během rekordně krátké doby odcizit. Ne vždy sice dokážeme svůj majetek řádně zabezpečit, ale přesto je možné vlastním chováním předejít ztrátám,“ doplnila Lucie Konečná.

Dodržování všech preventivních rad a pravidel možná neodradí pachatele majetkové trestné činnosti od spáchání krádeže, ale určitě minimalizuje škody, které vám tím způsobí.

Několik jednoduchých, leč velmi efektivních rad, jak nedat zloději šanci: 

• Na společenské, kulturní či sportovní akce si neberte cenné věci (šperky, přenosné počítače, elektroniku a podobně).
• Auto, stan i chatku vždy řádně uzamkněte (zip stanu na příklad visacím zámkem) a to i v noci, když uvnitř spíte. V autě nenechávejte na viditelném místě pokud možno vůbec nic. Ani zavřený úložný prostor vozu, do kterého není vidět, však není zárukou bezpečnosti.
• Při nocování mějte všechny cenné předměty (telefony, fotoaparáty, videokamery apod.) a finanční hotovost u sebe. Ve stanu je ukládejte k hlavě a ne k nohám. Nenechávejte  je v žádném případě v předsíňce stanu či chatky.
• V přechodném obydlí nikdy nenechávejte volně ležet klíče od vozu.
• Nevozte s sebou větší finanční hotovost, pokud možno, plaťte platební kartou. PIN kód k bankovním kartám nikdy nemějte uložen u karty.

Abyste si ze svých cest odvezli jen krásné a příjemné zážitky, myslete stále na to, že prevence je základem všeho. Berte proto vážně varování, jak Policie České republiky, tak například upozornění na ubytovacích dokladech a vyvěšená varování provozovatelů autokempů.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,